Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Luciano Taccone 1989 ARG 2 01:52:05 00:18:35 00:00:17 00:59:24 00:00:27 00:33:22
2 Felipe Barraza 1991 CHI 4 01:52:56 00:17:56 00:00:19 01:00:02 00:00:28 00:34:11
3 Manuel Huerta 1984 PUR 3 01:53:06 00:17:59 00:00:17 01:00:03 00:00:25 00:34:22
4 Martin Bedirian 1989 ARG 8 01:53:53 00:18:00 00:00:20 01:00:01 00:00:30 00:35:02
5 Felipe Van De Wyngard 1981 CHI 5 01:54:52 00:18:03 00:00:20 00:59:59 00:00:28 00:36:02
6 Flavio Morandini 1994 ARG 9 01:55:38 00:18:05 00:00:19 00:59:55 00:00:29 00:36:50
7 Santiago Beltran 1990 ARG 28 01:57:00 00:18:51 00:00:21 00:59:42 00:00:35 00:37:31
8 Reinaldo Colucci 1985 BRA 6 01:57:49 00:18:04 00:00:20 00:59:57 00:00:29 00:38:59
9 Ramón Armando Matute 1994 ECU 7 01:58:20 00:17:58 00:00:19 01:02:59 00:00:31 00:36:33
10 Rodrigo Sendra 1990 ARG 22 01:59:06 00:20:02 00:00:18 01:00:51 00:00:34 00:37:21
11 Emiliano Sobrero ARG 29 01:59:40 00:19:14 00:00:18 00:58:48 00:00:32 00:40:48
12 Ignacio Confalonieri 1990 ARG 19 01:59:47 00:20:20 00:00:19 01:00:35 00:00:33 00:38:00
13 Gaston Montenegro 1991 ARG 14 01:59:53 00:19:06 00:00:20 00:58:52 00:00:26 00:41:09
14 Matias Nicolas Müller 1993 ARG 26 02:01:33 00:20:07 00:00:21 01:00:19 00:00:33 00:40:13
15 Matias Montenegro 1996 ARG 16 02:01:36 00:18:04 00:00:18 01:00:00 00:00:40 00:42:34
16 Santiago Aldao Lopez 1987 URU 15 02:01:42 00:20:03 00:00:20 01:02:01 00:00:34 00:38:44
17 Maximiliano Exequie Caino 1988 ARG 38 02:02:08 00:21:17 00:00:24 00:58:17 00:00:31 00:41:39
18 Ramiro Sebastian 1989 ARG 32 02:02:14 00:18:19 00:00:24 00:59:39 00:00:43 00:43:09
19 Marcelo Lacamoire 1996 ARG 24 02:02:33 00:18:58 00:00:19 01:01:53 00:01:45 00:39:38
20 Ignacio Muller 1991 ARG 11 02:02:38 00:20:05 00:00:17 01:04:44 00:00:36 00:36:56
21 Augusto Confalonieri 1993 ARG 20 02:02:45 00:20:12 00:00:17 01:00:20 00:00:32 00:41:24
22 Matías Quintana 1988 ARG 35 02:02:57 00:20:08 00:00:19 01:01:55 00:00:33 00:40:02
23 Santiago De Guio 1989 ARG 33 02:04:50 00:20:23 00:00:18 01:00:36 00:00:31 00:43:02
24 Pedro Baldantoni 1992 ARG 23 02:05:03 00:20:22 00:00:18 01:22:24 00:00:34 00:42:05
25 Juan Cruz Saiz 1993 ARG 30 02:05:25 00:20:20 00:00:18 01:01:45 00:00:31 00:42:31
26 Juan Pedro Radinovsky 1994 ARG 25 02:07:48 00:20:03 00:00:18 01:01:16 00:00:30 00:45:41
27 Natalio Puebla 1989 ARG 37 02:10:42 00:19:03 00:00:17 01:05:52 00:00:31 00:44:59
LAP Facundo Medard 1995 ARG 17 LAP 00:20:45 00:00:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Francisco Tardini 1989 ARG 27 LAP 00:21:05 00:00:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Bruno Baldini ARG 31 DSQ 00:18:48 00:00:17 00:58:26 00:00:29 00:46:34
DNF Mauro Cavanha Conceicao 1984 BRA 10 DNF 00:20:10 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Vicente Fazzolari 1989 ARG 18 DNF 00:20:03 00:00:18 01:02:04 00:00:35 00:00:00
DNF Capellades Mateo 1995 ARG 21 DNF 00:20:05 00:00:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yamil Amuch 1992 ARG 34 DNF 00:20:15 00:00:18 01:03:39 00:00:37 00:00:00
DNF Tomas Galindez 1996 ARG 36 DNF 00:19:00 00:00:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m (1 lap); Bike 40,2 Km (6 laps); Run 10 Km (4 laps)
Water temperature 21.5ºC
Non wetsuit swim.
Technical Delegate: Fernando Suarez/CHI
Race Referee: Norma Gonzalez/ARG
Competition Jury: Fernando Suarez/CHI, Fabio Ruiz/ARG and Carlos Fernandez/ARG.
Athlete number 31 Baldini/ARG was disqualified because he missed one bike lap