Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Xavier Jové Riart 1994 ESP 4 02:08:00 00:42:54 00:00:19 01:09:30 00:00:20 00:15:00
2 Joan Freixa Marcelo 1978 ESP 8 02:09:54 00:41:51 00:00:32 01:11:47 00:00:22 00:15:24
3 Ciprian Balanescu 1981 ROU 19 02:10:06 00:40:20 00:00:28 01:13:28 00:00:20 00:15:32
4 Oivind Bjerkseth 1988 NOR 18 02:11:53 00:45:11 00:00:31 01:09:25 00:00:35 00:16:13
5 Kris Coddens 1981 BEL 16 02:12:51 00:41:18 00:00:33 01:14:54 00:00:24 00:15:45
6 Evgeny Kirillov 1983 RUS 14 02:14:28 00:42:48 00:00:25 01:14:42 00:00:26 00:16:09
7 Bogdan Damian 1988 ROU 20 02:15:09 00:41:59 00:00:25 01:17:18 00:00:28 00:15:00
8 Bálint Mester 1985 HUN 12 02:15:43 00:42:07 00:00:39 01:16:45 00:00:34 00:15:40
9 Tomas Kubek 1991 SVK 17 02:17:53 00:44:55 00:00:28 01:15:40 00:00:26 00:16:26
10 Attila Daniel 1995 ROU 35 02:19:15 00:42:15 00:00:27 01:20:08 00:00:24 00:16:03
11 Silvije Tomac 1994 CRO 37 02:24:23 00:46:37 00:00:45 01:19:49 00:00:25 00:16:50
12 Joep Staps 1990 NED 10 02:25:43 00:43:51 00:00:34 01:23:58 00:00:31 00:16:52
13 Strahinja Trakic 1992 SRB 2 02:26:09 00:44:15 00:00:29 01:22:40 00:00:31 00:18:16
14 Robin Schuermans 1994 BEL 38 02:30:26 00:49:05 00:00:26 01:21:52 00:00:28 00:18:37
15 Andrei Nan 1977 ROU 5 02:30:28 00:43:52 00:00:44 01:28:25 00:00:45 00:16:43
16 Duran Akbaş 1996 TUR 36 02:36:35 00:50:14 00:00:36 01:25:24 00:00:48 00:19:34
17 Albert Gaspar 1992 ROU 3 02:37:18 00:49:45 00:00:41 01:25:41 00:00:34 00:20:39
18 Sorin Boriceanu 1980 ROU 22 02:39:37 00:49:46 00:00:59 01:29:37 00:00:23 00:18:54
19 Eugen Popović 1996 CRO 33 02:40:37 00:53:27 00:00:44 01:25:48 00:00:44 00:19:55
20 Nazariy Dorosh 1980 UKR 11 02:50:49 00:48:07 00:00:53 01:40:49 00:00:49 00:20:13
21 Martin Murgin 1979 BUL 21 03:24:06 00:53:02 00:00:34 01:58:45 00:01:07 00:30:40
DSQ Levente Kanizsay 1996 ROU 39 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Vedran Planisek CRO 1 DNF 00:50:14 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ognjen Stojanovic 1990 SRB 7 DNF 00:41:50 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Daniel Madaras 1995 ROU 32 DNF 01:04:36 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Paul Groves/GBR. Race Referee: Helmut Menger/GER. Competition Jury: Paul Groves/GBR, Chris Kitchen/IRL, Peter Klosz/ROU. Distances: 1st Run 8.250 km (3 laps), Bike 28 km (4 laps), 2nd Run 2.750 km (1 lap).