Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jörg Preiß 1959 GER 331 10:16:33 01:07:49 00:05:30 05:08:12 00:05:59 03:49:04
2 Gerard Terwisscha Van Scheltinga 1961 NED 334 10:26:49 01:13:47 00:05:48 05:11:37 00:04:24 03:51:15
3 George Burns 1959 GBR 328 10:53:10 01:09:08 00:04:55 05:33:14 00:07:39 03:58:16
4 Leo Van Egmond 1958 NED 339 11:35:20 01:22:10 00:05:58 05:54:22 00:05:15 04:07:36
5 Stefan Panzer 1961 GER 332 11:37:47 01:21:04 00:08:28 05:27:18 00:05:46 04:35:12
6 Ruud Sweep 1960 NED 340 11:39:58 01:09:12 00:07:20 05:33:21 00:04:39 04:45:27
7 John Golding 1959 GBR 329 11:45:48 01:12:11 00:06:12 06:05:38 00:03:30 04:18:19
8 Franck Lesur 1959 FRA 326 11:47:39 01:08:13 00:05:09 05:28:59 00:05:25 04:59:55
9 Geert Kruiter 1958 NED 336 11:53:24 01:20:18 00:10:37 05:44:36 00:07:42 04:30:12
10 Henk Passies 1961 NED 343 11:58:04 01:24:51 00:10:12 06:08:34 00:08:28 04:06:00
11 Wilco Van Wee 1960 NED 349 12:09:51 01:10:05 00:07:42 06:10:22 00:07:20 04:34:25
12 Adwin Hoogeveen 1961 NED 347 12:13:59 01:20:56 00:07:26 05:51:15 00:06:23 04:48:01
13 Arjen Van Iren 1961 NED 342 12:15:52 01:21:44 00:12:40 06:28:52 00:07:13 04:05:25
14 Gerard Van Schie 1961 NED 333 12:52:12 01:27:22 00:09:33 06:27:41 00:08:15 04:39:23
15 Alfred Kraus 1961 GER 330 13:00:27 01:27:57 00:11:39 05:53:30 00:09:21 05:18:02
16 Rob Wijfje 1961 NED 344 13:02:07 01:20:50 00:14:05 05:48:38 00:15:08 05:23:28
17 Shaun Crowley 1960 GBR 327 13:05:03 01:26:49 00:13:44 06:26:50 00:10:04 04:47:38
18 Theo Van Der Staak 1959 NED 348 13:17:57 01:31:04 00:19:13 06:13:48 00:15:05 04:58:50
19 Leendert Jan Van Wijnen 1962 NED 345 13:51:21 01:39:15 00:17:21 06:58:05 00:07:22 04:49:19
20 Eibert Leusink 1959 NED 346 13:54:54 01:13:53 00:11:17 06:17:09 00:14:24 05:58:12
DNF Wilard Hamstra 1961 NED 338 DNF 01:20:48 00:11:32 07:01:47 00:11:36 00:00:00
DNF Jan Meij 1962 NED 335 DNF 01:18:02 00:05:40 05:37:11 00:06:53 00:00:00
DNF Luc Van Der Massen 1962 BEL 325 DNF 01:26:59 00:08:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ronald Van Der Graaf 1962 NED 341 DNF 01:17:50 00:07:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Jensen, Kalle/NOR. Race Referee: Van Oostende, Marco/NED. Competition Jury: Jensen, Kalle/NOR, Belderok, Richard/NED,Christie Brouwer/NED.
Distances: Swim3800m (2 laps); Bike 180 km (2 laps), Run: 42 km / 6 laps
Water temperature 18.5 C, Air temperature 13.5 C Wetsuits allowed.