Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Daniel Jenkin 1986 GBR 2638 02:05:04 00:20:06 00:01:51 01:07:00 00:00:00 00:36:05
2 Peter Müllner 1986 AUT 2613 02:06:11 00:19:07 00:01:56 01:06:23 00:00:00 00:38:44
3 Alessandro Terranova ITA 2651 02:06:51 00:18:07 00:01:43 01:10:17 00:00:00 00:36:43
4 Joe Banns 1987 GBR 2627 02:08:11 00:17:26 00:01:48 01:08:55 00:00:00 00:40:02
5 Craig Dale 1987 GBR 2631 02:08:24 00:18:04 00:01:38 01:07:48 00:00:00 00:40:52
6 Keith Galea 1987 MLT 2653 02:08:44 00:18:36 00:02:10 01:08:51 00:00:00 00:39:06
7 Thomas Thalhammer 1983 AUT 2619 02:08:57 00:18:10 00:01:38 01:09:14 00:00:00 00:39:54
8 Rob Sherwood 1987 GBR 2642 02:10:45 00:20:53 00:01:46 01:10:08 00:00:00 00:37:57
9 Nathan Ford 1984 GBR 2632 02:10:49 00:18:22 00:01:42 01:07:31 00:00:00 00:43:14
10 Adrien Vives 1987 FRA 2625 02:11:11 00:18:11 00:01:52 01:11:47 00:00:00 00:39:20
11 Christian Dürr 1984 GER 2645 02:11:22 00:22:27 00:02:07 01:06:41 00:00:00 00:40:05
12 Ian Couch 1987 GBR 2630 02:11:39 00:18:23 00:01:50 01:10:57 00:00:00 00:40:28
13 Christian Schützenhofer 1986 AUT 2616 02:12:14 00:19:45 00:02:01 01:09:04 00:00:00 00:41:22
14 Ian Orme 1984 GBR 2641 02:12:40 00:21:06 00:01:34 01:10:11 00:00:00 00:39:47
15 James Aubry 1985 GBR 2626 02:13:02 00:22:13 00:01:54 01:09:41 00:00:00 00:39:13
16 Gareth Hurst 1985 GBR 2636 02:13:03 00:20:15 00:02:10 01:12:33 00:00:00 00:38:04
17 Jonas Niklasson 1985 SWE 2655 02:13:23 00:21:09 00:01:49 01:08:15 00:00:00 00:42:08
18 Riccardo Composto 1984 GBR 2629 02:13:35 00:20:10 00:01:56 01:09:56 00:00:00 00:41:32
19 Roman Korol 1987 UKR 2656 02:14:58 00:17:41 00:01:44 01:10:43 00:00:00 00:44:49
20 Thomas Hatfield 1984 GBR 2634 02:15:29 00:18:56 00:02:03 01:11:09 00:00:00 00:43:19
21 Ashley Jackson 1987 GBR 2637 02:15:41 00:21:22 00:02:15 01:10:58 00:00:00 00:41:05
22 Hans Jürgen Haslinger 1984 AUT 2608 02:15:59 00:21:09 00:01:58 01:10:47 00:00:00 00:42:03
23 Rob Jones 1987 GBR 2639 02:16:21 00:21:40 00:01:54 01:10:58 00:00:00 00:41:47
24 Richard Kloibhofer 1985 AUT 2611 02:17:13 00:21:26 00:02:15 01:13:03 00:00:00 00:40:28
25 Andreas Haberl 1984 AUT 2607 02:17:55 00:21:11 00:02:21 01:12:18 00:00:00 00:42:03
26 Philipp Glaser 1986 AUT 2606 02:17:59 00:20:56 00:01:57 01:13:10 00:00:00 00:41:55
27 Dario Ceppi 1983 ITA 2648 02:18:20 00:19:52 00:02:05 01:15:13 00:00:00 00:41:08
28 Kev Tonner 1983 GBR 2643 02:18:31 00:22:28 00:01:59 01:11:04 00:00:00 00:42:58
29 Richard Kinnersley 1984 GBR 2640 02:19:31 00:20:17 00:01:49 01:15:46 00:00:00 00:41:38
30 Thomas Spreitzer 1984 AUT 2617 02:20:03 00:22:11 00:02:14 01:14:15 00:00:00 00:41:23
31 James Houlston 1987 GBR 2635 02:20:17 00:23:13 00:02:10 01:13:14 00:00:00 00:41:39
32 Tim George 1983 GBR 2633 02:20:19 00:21:59 00:02:00 01:12:37 00:00:00 00:43:41
33 Walter Adolf Copi 1983 AUT 2603 02:21:02 00:21:05 00:02:06 01:12:50 00:00:00 00:45:00
34 Bruno Larcher 1983 AUT 2612 02:21:05 00:21:31 00:01:57 01:14:16 00:00:00 00:43:20
35 Fabio Richlan 1984 AUT 2615 02:22:29 00:23:22 00:01:56 01:12:19 00:00:00 00:44:50
36 Frederik Van Dijck 1987 BEL 2622 02:22:55 00:22:25 00:02:33 01:13:26 00:00:00 00:44:30
37 Christoph Gerstlohner 1984 AUT 2605 02:23:23 00:26:30 00:02:23 01:10:59 00:00:00 00:43:31
38 Stefan Huber 1985 AUT 2610 02:24:21 00:21:17 00:02:22 01:15:08 00:00:00 00:45:33
39 Andreas Wanitschek 1987 AUT 2620 02:25:54 00:23:22 00:02:48 01:14:44 00:00:00 00:44:59
40 Philipp Pospisil 1986 AUT 2614 02:27:05 00:23:08 00:01:55 01:15:30 00:00:00 00:46:30
41 Lukas Czerny 1986 AUT 2604 02:28:06 00:22:30 00:02:00 01:16:20 00:00:00 00:47:16
42 Mario Buchberger 1986 AUT 2601 02:28:54 00:24:35 00:02:24 01:16:47 00:00:00 00:45:06
43 Mathew Bissett 1984 GBR 2628 02:29:38 00:24:33 00:02:06 01:14:09 00:00:00 00:48:48
44 Des Crinion 1984 IRL 2647 02:30:46 00:24:40 00:02:07 01:20:36 00:00:00 00:43:23
45 Tristan Arnaud 1984 FRA 2623 02:31:48 00:24:44 00:03:03 01:16:12 00:00:00 00:47:48
46 Simon Zimmerle 1987 AUT 2621 02:33:17 00:26:33 00:02:37 01:17:28 00:00:00 00:46:38
47 Sylvain Millet 1984 FRA 2624 02:38:10 00:23:07 00:02:25 01:21:43 00:00:00 00:50:54
48 Kuo-Lin Chu 1985 AUT 2602 02:41:08 00:23:20 00:02:43 01:22:22 00:00:00 00:52:43
49 Christoph Hörmann 1985 AUT 2609 02:44:27 00:23:14 00:02:29 01:23:05 00:00:00 00:55:38
50 Marco Testa 1985 ITA 2652 02:46:33 00:27:52 00:02:07 01:26:32 00:00:00 00:50:01
51 Fabio Marciani 1984 ITA 2650 02:52:16 00:28:20 00:02:30 01:25:46 00:00:00 00:55:38
52 Ivan Ceredejev 1985 SVK 2654 02:57:08 00:24:25 00:02:32 01:31:27 00:00:00 00:58:43
Program notes:

Technical Delegate: Alpar NagyHUN. Race Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: Alpar NagyHUN,  Eugene Kraus/LUX, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 1500 m (1 lap); Bike 42 km (3 laps); Run 10 km (2 laps)
Water temperature 22.1 C. Air Temperature 14.7 C. Wetsuits allowed.