Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Pelle Grønberg 1971 DEN 2332 02:06:28 00:19:41 00:01:59 01:06:35 00:00:00 00:38:11
2 Udo Van Stevendaal 1968 GER 2365 02:08:41 00:20:53 00:02:11 01:06:01 00:00:00 00:39:35
3 Volodymyr Polikarpenko 1972 UKR 2381 02:08:44 00:16:51 00:01:49 01:10:35 00:00:00 00:39:27
4 Colin Dixon 1969 GBR 2339 02:08:55 00:18:41 00:01:56 01:08:06 00:00:00 00:40:10
5 Matthias Heineke 1972 GER 2359 02:10:04 00:18:13 00:01:56 01:08:52 00:00:00 00:41:01
6 Steven Scherpereel 1971 BEL 2329 02:10:33 00:19:21 00:02:04 01:08:53 00:00:00 00:40:12
7 Albuin Schwarz 1969 AUT 2321 02:10:42 00:21:03 00:02:00 01:07:17 00:00:00 00:40:21
8 Michael Kirch 1971 BEL 2325 02:10:48 00:21:20 00:02:26 01:08:56 00:00:00 00:38:04
9 Harald Funk 1968 GER 2357 02:10:55 00:20:48 00:01:56 01:06:38 00:00:00 00:41:32
10 Olaf Geserick 1968 GER 2358 02:11:18 00:18:28 00:01:51 01:09:25 00:00:00 00:41:33
11 John Wisner 1969 GBR 2355 02:11:55 00:18:51 00:02:04 01:09:54 00:00:00 00:41:05
12 Lionel Pitaval 1971 FRA 2336 02:12:55 00:18:54 00:02:06 01:08:27 00:00:00 00:43:27
13 Róbert Czigány Dr. 1968 HUN 2366 02:12:57 00:19:18 00:02:01 01:11:43 00:00:00 00:39:52
14 Martin Jessup 1971 GBR 2349 02:12:57 00:20:06 00:01:39 01:10:44 00:00:00 00:40:26
15 Arthur Winter 1972 AUT 2324 02:14:24 00:20:33 00:01:50 01:09:11 00:00:00 00:42:48
16 Peter Goodfellow 1970 GBR 2343 02:14:29 00:20:03 00:01:56 01:10:59 00:00:00 00:41:29
17 Peter Hechenberger 1968 AUT 2307 02:14:56 00:22:50 00:02:11 01:09:21 00:00:00 00:40:32
18 Gregory Lefebvre 1971 FRA 2335 02:14:58 00:18:43 00:02:17 01:11:11 00:00:00 00:42:46
19 Andrew Wright 1971 GBR 2356 02:15:28 00:19:58 00:02:08 01:11:17 00:00:00 00:42:04
20 Michael Schäfer 1972 SUI 2377 02:15:38 00:22:41 00:02:04 01:09:35 00:00:00 00:41:17
21 Carl Shawcross 1971 GBR 2352 02:16:21 00:20:59 00:01:56 01:09:27 00:00:00 00:43:58
22 Roland Evans 1971 GBR 2341 02:16:44 00:22:34 00:01:56 01:10:32 00:00:00 00:41:40
23 Dirk Leman 1972 BEL 2326 02:16:59 00:18:48 00:02:36 01:11:00 00:00:00 00:44:33
24 Vilhelm Lae 1969 NOR 2373 02:17:40 00:22:24 00:02:15 01:12:42 00:00:00 00:40:18
25 Oleksandr Bilous 1968 UKR 2379 02:17:49 00:18:52 00:02:52 01:11:58 00:00:00 00:44:06
26 Tomas Klimek 1968 CZE 2330 02:18:36 00:19:43 00:02:50 01:09:02 00:00:00 00:46:59
27 David Horne 1971 GBR 2347 02:18:57 00:22:38 00:02:04 01:11:46 00:00:00 00:42:27
28 David Ibbotson 1972 GBR 2348 02:19:27 00:21:38 00:02:14 01:13:40 00:00:00 00:41:54
29 Andrew Birch 1970 GBR 2337 02:20:00 00:21:54 00:02:38 01:14:12 00:00:00 00:41:14
30 Markus Sageder 1972 AUT 2318 02:20:17 00:21:24 00:02:10 01:09:33 00:00:00 00:47:09
31 Remo Stirnimann 1972 SUI 2378 02:20:20 00:20:20 00:02:30 01:09:42 00:00:00 00:47:47
32 Andreas Hauser 1972 AUT 2306 02:21:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
33 Bernd Lang 1969 AUT 2311 02:21:23 00:23:51 00:02:15 01:12:17 00:00:00 00:42:58
34 Walter Anselm 1972 AUT 2302 02:21:58 00:21:38 00:02:09 01:11:43 00:00:00 00:46:26
35 Martin Ovsjannikov 1972 CZE 2331 02:22:09 00:18:58 00:02:31 01:13:10 00:00:00 00:47:28
36 Michael Floresku 1970 AUT 2304 02:22:15 00:20:31 00:02:14 01:13:38 00:00:00 00:45:50
37 Daniel Ritthammer 1970 GER 2363 02:23:01 00:24:18 00:02:26 01:10:47 00:00:00 00:45:29
38 Wolfgang Greiderer 1970 AUT 2305 02:23:12 00:22:35 00:02:41 01:13:18 00:00:00 00:44:37
39 Lorenz Lang 1972 AUT 2312 02:23:13 00:19:55 00:02:28 01:15:23 00:00:00 00:45:24
40 Patrick Lenaerts 1970 BEL 2327 02:23:20 00:22:45 00:02:25 01:14:20 00:00:00 00:43:48
41 Manfred Scheikl 1969 AUT 2319 02:23:25 00:21:50 00:02:11 01:13:42 00:00:00 00:45:40
42 Juergen Metzner 1968 GER 2361 02:23:48 00:19:50 00:02:16 01:17:14 00:00:00 00:44:27
43 Will Harding 1969 GBR 2344 02:25:32 00:25:24 00:02:16 01:13:58 00:00:00 00:43:53
44 Ger Cronin 1969 IRL 2368 02:26:18 00:24:25 00:02:22 01:18:54 00:00:00 00:40:35
45 Raimund Stanger 1971 AUT 2383 02:26:27 00:22:43 00:02:02 01:12:01 00:00:00 00:49:40
46 Gianluca Carola 1968 ITA 2371 02:27:17 00:24:38 00:02:13 01:16:41 00:00:00 00:43:43
47 Karel Max 1970 BEL 2328 02:27:47 00:22:37 00:02:48 01:14:48 00:00:00 00:47:33
48 Valentyn Lutsyshyn 1971 UKR 2380 02:28:29 00:25:27 00:03:18 01:13:50 00:00:00 00:45:53
49 John Webb 1971 GBR 2353 02:28:31 00:24:17 00:02:09 01:13:43 00:00:00 00:48:21
50 Gert Kincel 1970 AUT 2309 02:28:34 00:21:35 00:02:33 01:18:11 00:00:00 00:46:14
51 Tim Coolican 1972 GBR 2338 02:28:37 00:23:01 00:02:29 01:18:32 00:00:00 00:44:33
52 Andreas Affenzeller 1968 AUT 2301 02:28:51 00:24:22 00:02:14 01:15:35 00:00:00 00:46:39
53 John Oliver 1972 GBR 2350 02:29:46 00:23:34 00:02:17 01:17:32 00:00:00 00:46:20
54 Michael Horn 1969 GER 2360 02:31:00 00:26:49 00:02:26 01:14:07 00:00:00 00:47:36
55 Andreas Wallner 1971 AUT 2323 02:31:24 00:23:28 00:02:44 01:16:21 00:00:00 00:48:49
56 Peter Kreys 1970 AUT 2310 02:31:55 00:24:39 00:02:32 01:17:41 00:00:00 00:47:02
57 Andrea Basilisco 1971 ITA 2370 02:32:23 00:25:23 00:02:37 01:14:55 00:00:00 00:49:27
58 Martin Gibson 1970 GBR 2342 02:32:26 00:22:36 00:02:11 01:17:51 00:00:00 00:49:46
59 Norbert Pfundner 1971 AUT 2316 02:32:31 00:21:04 00:02:22 01:21:24 00:00:00 00:47:40
60 Simon Emmerson 1970 GBR 2340 02:33:05 00:24:24 00:02:09 01:21:49 00:00:00 00:44:41
61 Tomas Ibañez Mayo 1972 ESP 2333 02:33:11 00:25:14 00:02:52 01:20:49 00:00:00 00:44:15
62 Lawrence Webb 1972 GBR 2354 02:34:21 00:25:49 00:02:48 01:17:50 00:00:00 00:47:52
63 Stephane Charbonnet 1970 FRA 2334 02:35:17 00:25:21 00:02:35 01:20:00 00:00:00 00:47:20
64 Steve Hatch 1971 GBR 2345 02:35:24 00:24:47 00:01:56 01:17:24 00:00:00 00:51:14
65 Andrea Ajmar 1970 ITA 2369 02:36:42 00:25:18 00:02:33 01:20:37 00:00:00 00:48:12
66 Markus Schwaiger 1972 AUT 2320 02:36:52 00:31:13 00:02:18 01:16:49 00:00:00 00:46:30
67 Oliver Pendl 1970 AUT 2315 02:37:17 00:25:23 00:02:44 01:24:38 00:00:00 00:44:31
68 Gerald Rossmann 1971 AUT 2317 02:37:45 00:28:55 00:03:29 01:16:58 00:00:00 00:48:21
69 Wayne Hitchcott 1972 GBR 2346 02:37:49 00:23:25 00:04:22 01:13:48 00:00:00 00:56:12
70 Robert Berger 1970 AUT 2303 02:40:35 00:28:07 00:02:19 01:20:20 00:00:00 00:49:47
71 Ciaran Campbell 1971 IRL 2367 02:41:54 00:28:13 00:02:27 01:17:41 00:00:00 00:53:31
72 Peter Huber 1968 AUT 2308 02:43:40 00:22:55 00:02:46 01:25:29 00:00:00 00:52:28
73 Gerhard Urschitz 1968 AUT 2322 02:47:49 00:28:40 00:02:09 01:24:45 00:00:00 00:52:15
74 Andreas Römer 1969 GER 2364 02:50:18 00:28:48 00:03:04 01:21:03 00:00:00 00:57:21
75 Fabrizio Gatti 1970 ITA 2372 02:52:25 00:24:31 00:03:51 01:28:43 00:00:00 00:55:19
76 Paulo Luís Carvalho Leite 1971 POR 2374 03:06:57 00:25:53 00:04:01 01:35:16 00:00:00 01:01:45
77 Sergey Alimirzoev 1971 RUS 2375 03:07:12 00:30:14 00:03:30 01:36:27 00:00:00 00:56:59
DNF Manfred Litzlbauer 1970 AUT 2313 DNF 00:28:56 00:05:01 01:25:24 00:00:00 00:00:00
DNF Ralph Müller 1970 GER 2362 DNF 00:20:05 00:02:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ruedi Baumann 1968 SUI 2376 DNF 00:22:23 00:02:14 01:13:22 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN. Race Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Eugene Kraus/LUX, Herwig Grabner/AUT. Distances: Swim 1500 m (1 lap), Bike 42 km (3 laps), Run 10 km (2 laps). Water temperature 22.1 C. Air Temperature 14.7 C. Wetsuits allowed.