Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Manoel Messias 1996 BRA 14 00:57:20 00:11:35 00:00:18 00:29:50 00:00:18 00:15:18
2 Gonzalo Raul Tellechea 1985 ARG 4 00:57:36 00:11:42 00:00:16 00:29:33 00:00:19 00:15:47
3 Eder Mejia Muñoz 1987 MEX 5 00:57:45 00:11:23 00:00:17 00:30:05 00:00:26 00:15:33
4 Anton Ruanova 1986 BRA 6 00:57:52 00:11:36 00:00:16 00:29:55 00:00:22 00:15:42
5 Felipe Barraza 1991 CHI 11 00:57:57 00:11:34 00:00:17 00:29:56 00:00:17 00:15:53
6 Iuri Vinuto 1992 BRA 31 00:58:01 00:11:41 00:00:18 00:29:46 00:00:19 00:15:57
7 Uxio Abuin Ares 1991 ESP 1 00:58:02 00:11:21 00:00:18 00:30:08 00:00:16 00:16:00
8 Fabian Villanueva Moehl 1993 MEX 16 00:58:03 00:11:32 00:00:17 00:29:54 00:00:19 00:16:01
9 Flávio Queiroga 1990 BRA 30 00:58:07 00:11:36 00:00:17 00:29:55 00:00:19 00:15:59
10 Facundo Medard 1995 ARG 17 00:58:08 00:11:47 00:00:17 00:29:45 00:00:21 00:15:59
11 Matheus Diniz 1990 BRA 25 00:58:08 00:11:43 00:00:17 00:29:49 00:00:19 00:16:01
12 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 7 00:58:35 00:11:30 00:00:15 00:30:05 00:00:22 00:16:23
13 Luciano Taccone 1989 ARG 2 00:58:41 00:11:48 00:00:19 00:29:39 00:00:20 00:16:36
14 Danilo Pimentel 1986 BRA 3 00:58:44 00:11:31 00:00:17 00:30:01 00:00:23 00:16:32
15 Kauê Willy 1996 BRA 15 00:58:49 00:11:45 00:00:18 00:29:43 00:00:24 00:16:39
16 Martin Bedirian 1989 ARG 12 00:59:03 00:11:27 00:00:18 00:30:05 00:00:30 00:16:43
17 Ramón Armando Matute 1994 ECU 8 00:59:13 00:11:19 00:00:17 00:30:11 00:00:23 00:17:04
18 Martin Ulloa 1994 CHI 10 00:59:26 00:11:37 00:00:19 00:29:51 00:00:21 00:17:17
19 Filipe Cirelli 1994 BRA 39 00:59:34 00:11:36 00:00:21 00:29:54 00:00:16 00:17:27
20 Gaspar Riveros 1990 CHI 21 00:59:38 00:11:39 00:00:16 00:30:11 00:00:17 00:17:15
21 Vicente Trewhela 1995 CHI 23 00:59:40 00:11:34 00:00:19 00:29:54 00:00:23 00:17:30
22 Andres Barrionuevo 1996 ECU 27 00:59:50 00:11:34 00:00:18 00:29:56 00:00:19 00:17:42
23 Federico Scarabino 1996 URU 20 01:00:08 00:11:56 00:00:17 00:29:34 00:00:23 00:17:57
24 Gabriel Abrao 1991 BRA 38 01:01:36 00:11:39 00:00:22 00:31:59 00:00:21 00:17:15
25 Matias Nicolas Müller 1993 ARG 22 01:02:21 00:12:38 00:00:21 00:30:57 00:00:23 00:18:02
26 Francisco Flores Flores 1997 ECU 18 01:02:31 00:11:40 00:00:18 00:31:58 00:00:27 00:18:07
27 Santiago Beltran 1990 ARG 19 01:02:44 00:12:08 00:00:19 00:31:29 00:00:26 00:18:22
28 Mauro Cavanha Conceicao 1984 BRA 26 01:03:11 00:12:56 00:00:19 00:32:16 00:00:21 00:17:19
29 Nicolas Saez 1993 CHI 35 01:03:14 00:12:21 00:00:19 00:31:15 00:00:21 00:18:58
30 Matías Quintana 1988 ARG 36 01:03:31 00:12:43 00:00:19 00:32:27 00:00:22 00:17:40
31 Santiago Aldao Lopez 1987 URU 34 01:03:53 00:13:00 00:00:21 00:32:09 00:00:21 00:18:02
32 Bruno Vieira 1997 BRA 43 01:04:45 00:12:14 00:00:19 00:31:21 00:00:16 00:20:35
33 Maximiliano Alberto Barranque Clavijo 1995 URU 29 01:04:55 00:12:51 00:00:17 00:32:25 00:00:23 00:19:00
34 Leandro Gallina 1996 ARG 42 01:06:15 00:11:47 00:00:22 00:33:21 00:00:19 00:20:25
35 Jose Gomez De La Torre Prato 1990 PER 24 01:06:28 00:12:38 00:00:20 00:33:42 00:00:23 00:19:25
36 Bruno Festorazzi 1997 URU 41 01:06:33 00:13:05 00:00:21 00:33:15 00:00:18 00:19:34
37 Gabriel Angeloro 1985 URU 44 01:07:10 00:13:19 00:00:20 00:33:01 00:00:23 00:20:07
LAP Pablo Alberto Viladoms 1988 ARG 45 LAP 00:14:15 00:00:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Juan Carlos Luqui 1990 ARG 40 DSQ 00:13:29 00:00:19 00:32:50 00:00:25 00:17:29
DNF Pedro Baldantoni 1992 ARG 37 DNF 00:12:57 00:00:36 00:48:48 00:00:53 00:00:00
DNF Flavio Morandini 1994 ARG 9 DNF 00:11:16 00:00:19 00:30:00 00:00:22 00:00:00
DNF Juan Diego Cuesta Santana 1996 ECU 33 DNF 00:12:10 00:00:21 00:24:32 00:00:00 00:00:00
DNF Yamil Amuch 1992 ARG 32 DNF 00:12:15 00:00:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Almir Martins 1993 BRA 28 DNF 00:11:49 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Ricardo Neves/BRA. Race Referee Schubert Abreu/BRA. Competition Jury: Ricardo Neves/BRA; Jorge Garcia/ESP; Javier Mon/ESP