Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Juan Santiago Girard 2001 ARG 2 00:34:05 00:08:37 00:00:10 00:16:11 00:00:20 00:08:47
2 Cristobal Baeza Muñoz 2002 CHI 17 00:34:12 00:08:30 00:00:12 00:16:00 00:00:20 00:09:10
3 Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 11 00:34:16 00:08:24 00:00:08 00:16:27 00:00:20 00:08:58
4 Martin Garcia 2001 ECU 7 00:34:46 00:09:07 00:00:21 00:16:47 00:00:14 00:08:17
5 Benjamin Ovalle Marinovic 2001 CHI 1 00:34:52 00:08:58 00:00:09 00:15:50 00:00:17 00:09:38
6 Bruno Perillo 2001 URU 25 00:35:03 00:08:43 00:00:30 00:15:43 00:00:14 00:09:53
7 German Pizzani 2001 URU 4 00:35:11 00:09:13 00:00:13 00:15:33 00:00:20 00:09:52
8 Martin Baeza Muñoz 2001 CHI 12 00:35:16 00:08:25 00:00:07 00:16:10 00:00:19 00:10:15
9 Juan Ignacio Canals 2001 ARG 27 00:35:36 00:09:05 00:00:08 00:15:44 00:00:20 00:10:20
10 Angel Noguera 2002 ECU 24 00:35:58 00:09:00 00:00:13 00:15:48 00:00:22 00:10:35
11 Renato Augusto Susin 2002 BRA 23 00:36:08 00:09:09 00:00:14 00:16:30 00:00:25 00:09:50
12 Leonardo Ampudia 2002 ECU 16 00:36:25 00:08:35 00:00:12 00:16:12 00:00:23 00:11:03
13 Bautista Gizzi Kadi 2001 ARG 21 00:36:42 00:09:02 00:00:11 00:16:53 00:00:23 00:10:13
14 Fenix Didiviel Diaz Castillo 2001 VEN 31 00:36:57 00:09:15 00:00:17 00:16:21 00:00:21 00:10:43
15 José Luiz Felicio 2002 BRA 19 00:37:14 00:09:26 00:00:23 00:16:03 00:00:31 00:10:51
16 Mateo Mendoza Burgos 2001 CHI 20 00:37:18 00:09:12 00:00:25 00:17:43 00:00:18 00:09:40
17 Luis Angel Herrera Angarita 2001 VEN 30 00:37:19 00:08:27 00:00:07 00:17:44 00:00:18 00:10:43
18 Emiliano Marti 2002 ARG 26 00:38:16 00:09:21 00:00:21 00:17:17 00:00:22 00:10:55
19 Facundo Ubeda 2001 ARG 28 00:38:24 00:09:16 00:00:19 00:16:41 00:00:21 00:11:47
20 Emiliano Muniz 2001 URU 10 00:39:12 00:09:44 00:00:25 00:18:08 00:00:30 00:10:25
21 Gustavo Dantas 2002 BRA 8 00:39:58 00:09:43 00:00:22 00:18:14 00:00:32 00:11:07
22 Fausto Gomez 2000 URU 22 00:40:03 00:09:39 00:00:53 00:18:45 00:00:20 00:10:26
23 Agustin Mautone 2002 URU 5 00:40:24 00:09:28 00:00:15 00:18:54 00:00:28 00:11:18
24 Andi Bustos 2002 URU 3 00:40:35 00:09:41 00:00:31 00:19:17 00:00:16 00:10:50
25 Lucas Mallorca 2002 URU 14 00:40:53 00:10:26 00:00:27 00:19:14 00:00:15 00:10:31
26 Alvaro Rodrigo Otazo Murillo 2002 BOL 29 00:42:08 00:09:10 00:00:24 00:20:43 00:00:36 00:11:16
27 Matias Gonzalez 2002 URU 9 00:42:40 00:10:27 00:00:30 00:19:22 00:00:21 00:11:59
28 Braian Romero 2000 URU 6 00:42:51 00:10:38 00:00:27 00:19:54 00:00:27 00:11:24
29 Gianfranco Ruiz 2000 URU 18 00:43:15 00:10:59 00:00:24 00:20:23 00:00:20 00:11:09
DSQ Dilan Parodi 2000 URU 15 DSQ 00:09:45 00:00:23 00:20:37 00:00:36 00:09:17
Program notes:

Technical Delegate: Ricardo Neves/BRA. Race Referee: Schubert Abreu/BRA. Competition Jury: Ricardo Neves/BRA, Jorge Garcia/ESP, Javier Mon/ESP.