Results: 2017 New Taipei ASTC Triathlon Asian Cup | Elite Men
New Taipei, Chinese Taipei • 04 Jun, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jumpei Furuya 1991 JPN 1 01:47:44 00:11:11 00:01:06 00:58:33 00:01:01 00:35:54
2 Kotaro Watanabe 1994 JPN 6 01:48:06 00:11:23 00:01:07 00:58:20 00:01:06 00:36:11
3 Koki Yamamoto 1996 JPN 10 01:48:30 00:11:20 00:01:07 00:58:24 00:01:05 00:36:36
4 Ryousuke Maeda 1995 JPN 3 01:48:59 00:11:17 00:01:06 00:58:29 00:01:04 00:37:06
5 Makoto Odakura 1993 JPN 2 01:50:17 00:11:21 00:01:03 01:02:00 00:01:07 00:34:47
6 Hui Wai Wong 1995 HKG 4 01:50:49 00:11:31 00:01:04 01:01:50 00:01:05 00:35:20
7 Tsz To Wong 1998 HKG 12 01:51:05 00:12:01 00:01:07 01:01:17 00:01:09 00:35:32
8 Leong Tim Law 1993 HKG 5 01:51:45 00:11:24 00:01:06 01:01:57 00:01:07 00:36:14
9 Jung Ki Kim 1995 KOR 29 01:51:46 00:12:30 00:01:08 01:00:50 00:01:09 00:36:11
10 Tuan Chun Chang 1994 TPE 11 01:51:46 00:12:20 00:01:11 01:00:53 00:01:07 00:36:18
11 Ren Sato 1995 JPN 8 01:52:12 00:12:06 00:01:08 01:01:10 00:01:07 00:36:42
12 Michael Lam 1997 HKG 17 01:52:37 00:12:02 00:01:05 01:01:19 00:01:05 00:37:07
13 Wei Kai Wang 1994 TPE 16 01:52:47 00:12:18 00:01:12 01:00:56 00:01:06 00:37:16
14 Wei-Chih Lin 1998 TPE 18 01:55:22 00:12:07 00:01:11 01:01:08 00:01:08 00:39:50
15 Cheng Tai Wu 1993 TPE 24 01:56:04 00:12:03 00:01:05 01:01:17 00:01:07 00:40:34
16 Shen-Yen Hsieh 1985 TPE 14 01:56:45 00:12:24 00:01:11 01:00:52 00:01:10 00:41:10
17 Shing Him Yu 1999 HKG 15 01:57:42 00:11:34 00:01:04 01:06:25 00:01:09 00:37:32
18 Yu Hang Kok 1996 HKG 7 01:57:43 00:12:25 00:01:10 01:05:28 00:01:08 00:37:32
19 Zhi Zhong, Zacharias Low 1997 SGP 27 01:59:14 00:12:21 00:01:12 01:00:55 00:01:10 00:43:38
20 Chung-Hsuan Lu 1998 TPE 21 01:59:34 00:12:28 00:01:15 01:05:51 00:01:02 00:39:00
21 Andy Wibowo 1980 INA 23 01:59:49 00:12:46 00:01:22 01:05:27 00:01:13 00:39:04
22 Chih-Feng Lin 1997 TPE 33 02:00:34 00:13:02 00:01:10 01:05:21 00:01:02 00:40:01
23 Chuan Rong Loo 1983 SGP 34 02:01:29 00:13:07 00:01:26 01:05:04 00:01:13 00:40:41
24 Ryan Tan Qai Shen 1999 MAS 19 02:02:42 00:12:48 00:01:18 01:05:27 00:01:07 00:42:03
25 Suphakit Sukatiphum 1999 THA 32 02:03:40 00:13:00 00:01:27 01:05:09 00:01:12 00:42:54
26 Sirapob Sudsupap 1998 THA 26 02:05:27 00:13:02 00:01:26 01:05:09 00:01:11 00:44:41
27 Kritsanaphon Phonphai 1999 THA 28 02:07:56 00:12:32 00:01:17 01:05:47 00:01:12 00:47:10
28 Sheng Ren, Clement Chow 1988 SGP 25 02:08:23 00:13:12 00:01:26 01:11:55 00:01:24 00:40:28
29 Aldrian Yu Yong Yeo 1983 MAS 20 02:08:48 00:13:15 00:01:31 01:11:39 00:01:21 00:41:04
30 Barry Chun Sing Lee 1991 MAS 22 02:10:51 00:13:25 00:01:39 01:11:21 00:01:21 00:43:06
DNF Sheng Cher, Bryce Chong 1997 SGP 30 DNF 00:12:27 00:01:09 01:29:22 00:17:29 00:00:00
DNF James Tan 1997 HKG 9 DNF 00:12:00 00:01:07 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Ki Woo Kyong/KOR. Race Referee: Andrew Tai/TPE.        Competition Jury: Ki Woo Kyong/KOR, Yuh-Feng Liou/TPE, Alan Ma/MAC.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 39.7 km (5 laps); Run 10 km (3 laps)
Water temperature 22 C; Air temperature 23 C; No wetsuit swim