Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jessica Fullagar 2000 FRA 18 00:40:51 00:06:38 00:00:54 00:19:19 00:00:23 00:13:37
2 Abbie Williams 2000 GBR 26 00:41:01 00:06:41 00:01:03 00:19:11 00:00:22 00:13:44
3 Beatrice Mallozzi 2000 ITA 28 00:41:18 00:06:44 00:00:56 00:19:12 00:00:28 00:13:58
4 Anja Weber 2001 SUI 5 00:41:29 00:06:39 00:01:01 00:19:12 00:00:23 00:14:14
5 Freya Thomson 2001 GBR 19 00:41:45 00:06:53 00:01:10 00:19:57 00:00:25 00:13:20
6 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 14 00:41:48 00:06:45 00:01:02 00:19:55 00:00:34 00:13:32
7 Hannelore Willen 2001 BEL 11 00:41:55 00:07:00 00:01:02 00:19:57 00:00:28 00:13:28
8 Augusta Grønberg Christensen 2000 DEN 15 00:42:01 00:06:42 00:01:07 00:19:57 00:00:25 00:13:50
9 Chiara Cocchi 2000 ITA 22 00:42:08 00:06:56 00:01:07 00:19:57 00:00:29 00:13:39
10 Irina Zhuldybina 2001 RUS 4 00:42:22 00:06:57 00:01:05 00:19:59 00:00:29 00:13:52
11 Dominika Peszleg 2002 HUN 20 00:42:39 00:06:59 00:01:05 00:19:55 00:00:23 00:14:17
12 Inês Rico 2002 POR 3 00:42:42 00:07:08 00:01:04 00:20:46 00:00:28 00:13:16
13 Julia Sanecka 2001 POL 2 00:42:55 00:06:52 00:00:58 00:20:09 00:00:28 00:14:28
14 Valerija Pivovarova 2000 RUS 25 00:43:01 00:07:28 00:00:58 00:20:30 00:00:28 00:13:37
15 Ronnie Zawlik 2000 ISR 21 00:43:40 00:07:08 00:01:08 00:20:42 00:00:27 00:14:15
16 Esther Gomez Gonzalez 2000 ESP 16 00:43:49 00:06:45 00:01:05 00:20:11 00:00:30 00:15:18
17 Frida Nöu 2001 SWE 6 00:44:03 00:06:58 00:00:59 00:21:01 00:00:30 00:14:35
18 Shahar Lehman 2001 ISR 27 00:44:17 00:07:09 00:01:06 00:20:42 00:00:25 00:14:55
19 Katharina Erber 2001 AUT 10 00:44:22 00:07:23 00:01:05 00:20:28 00:00:31 00:14:55
20 Karolina Czajkowski 2001 AUS 9 00:44:22 00:07:22 00:01:19 00:20:15 00:00:27 00:14:59
21 Merili-Mai Kivimets 2001 EST 17 00:46:05 00:07:40 00:01:05 00:21:30 00:00:26 00:15:24
22 Anastasia Lorchak 2001 UKR 8 00:47:20 00:07:36 00:01:08 00:21:34 00:00:28 00:16:34
23 Sophie Hermes 2002 LUX 1 00:48:44 00:07:47 00:00:52 00:23:30 00:00:30 00:16:05
24 Melike Yılmaz 2002 TUR 7 00:49:06 00:08:46 00:00:53 00:23:09 00:00:30 00:15:48
25 Linda Siliņa 2001 LAT 23 00:49:24 00:07:54 00:01:03 00:23:06 00:00:34 00:16:46
LAP Viltė Narkūnaitė 2000 LTU 24 LAP 00:08:53 00:01:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Daniel Martin/AUT. Race Referee: Siim Vollmer/EST. Competition Jury: Daniel Martin/AUT, Renato Bertrandi/ITA, Dainus Kopustas/LTU. Distances: Swim 500 m (1 lap), Bike 11.4 km (4 laps), Run 3.55 km (3 laps). Water temperature 21.8ºC. Air Temperature 14.8ºC. Wetsuits allowed. Athlete #7 Yilmaz/TUR served a 10 seconds penalty during the run segment.