Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Dave Campbell 1957 USA 4221 00:39:07 - - 00:17:54 00:01:41 00:19:33
2 Ross Cochrane 1957 AUS 4231 00:39:07 - - 00:16:55 00:01:39 00:20:34
3 Chris Palfrey 1957 AUS 4232 00:39:13 - - 00:15:54 00:01:32 00:21:48
4 Philip Friedman 1953 USA 4236 00:39:45 - - 00:16:27 00:02:33 00:20:47
5 Mikey Ross 1956 CAN 4209 00:39:50 - - 00:17:26 00:01:40 00:20:45
6 Bill Reese 1956 USA 4226 00:40:54 - - 00:18:01 00:01:55 00:20:59
7 Neil Ferguson 1957 CAN 4206 00:41:34 - - 00:18:43 00:01:29 00:21:24
8 Paul Willows 1955 AUS 4233 00:41:34 - - 00:16:52 00:01:29 00:23:14
9 Lawrie Oliphant 1957 CAN 4212 00:42:00 - - 00:16:31 00:01:25 00:24:06
10 Tom Okany 1957 CAN 4211 00:42:03 - - 00:19:18 00:01:36 00:21:09
11 Stephen Robinson 1953 CAN 4213 00:42:49 - - 00:19:22 00:01:52 00:21:36
12 Colin Sasse 1955 NZL 4220 00:43:25 - - 00:17:23 00:01:50 00:24:12
13 Karsten Olsen 1956 DEN 4216 00:44:02 - - 00:21:18 00:01:33 00:21:12
14 Max Yates 1955 AUS 4234 00:45:32 - - 00:18:59 00:01:48 00:24:46
15 Cicero Mariano Filho 1956 BRA 4235 00:45:44 - - 00:20:52 00:01:59 00:22:54
16 Peter Harvey 1955 USA 4223 00:46:10 - - 00:21:01 00:01:49 00:23:21
17 Gary Rodefeld 1953 USA 4227 00:46:33 - - 00:19:43 00:02:01 00:24:50
18 Stephen Thomas 1957 GBR 4218 00:47:40 - - 00:20:10 00:02:22 00:25:09
19 Tony Main 1955 GBR 4217 00:48:12 - - 00:21:11 00:01:32 00:25:30
20 Kerry Nisbet 1956 CAN 4210 00:48:28 - - 00:20:14 00:02:34 00:25:41
21 Mark Shorter 1956 CAN 4208 00:48:33 - - 00:21:48 00:02:15 00:24:30
22 Les Shibata 1955 USA 4229 00:51:08 - - 00:24:36 00:01:20 00:25:13
23 David Dillingham 1957 USA 4222 00:51:41 - - 00:26:21 00:01:40 00:23:41
24 Jim Yanoschik 1956 USA 4230 00:51:58 - - 00:20:42 00:02:07 00:29:10
25 Jay Moore 1957 USA 4224 00:52:47 - - 00:17:52 00:02:16 00:32:41
26 Kiyoshi Kawasaki 1953 JPN 4219 00:53:33 - - 00:24:18 00:02:37 00:26:40
27 Brian Tsuji 1956 CAN 4215 01:07:46 - - 00:30:00 00:03:29 00:34:18
28 Jonathan Sasser 1956 USA 4228 01:10:03 - - 00:27:27 00:03:22 00:39:15
29 Dick Moore 1956 USA 4225 01:15:48 - - 00:21:38 00:03:03 00:51:08
30 Michael Krisa 1955 CAN 4207 01:16:02 - - 00:26:14 00:03:22 00:46:28
Program notes:

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, Alpar Nagy/HUN
Race Referees: Ross Capill/NZL, Ulf Schtueze/CAN.
Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Barry Siff/USA, Kim Van Bruggen/CAN.
Distances: Swim 1000 m (1 lap), Bike 5 km (2 laps).
Water Temperature 21.5ºC. Air Temperature 14.1ºC.
Wetsuits allowed,