Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jaime Menendez de Luarca Zumalacarregui 1974 ESP 3093 02:30:25 00:23:55 00:01:06 01:28:59 00:01:32 00:34:55
2 Garren Watkins 1975 USA 3102 02:34:45 00:23:49 00:01:40 01:29:17 00:01:38 00:38:24
3 Duane Ashley Myers 1973 CAN 3085 02:39:58 00:30:45 00:01:59 01:29:01 00:01:54 00:36:21
4 James Knowler 1975 AUS 3103 02:40:45 00:28:29 00:01:27 01:33:05 00:01:31 00:36:15
5 Nathan Stewart 1974 CAN 3090 02:42:40 00:27:54 00:01:36 01:32:46 00:02:05 00:38:21
6 Mike Smith 1976 CAN 3088 02:42:45 00:28:31 00:01:26 01:33:18 00:01:42 00:37:50
7 Calvin Leithead 1974 CAN 3083 02:45:32 00:30:59 00:01:43 01:34:56 00:02:00 00:35:56
8 Joe Wessel 1975 CAN 3092 02:48:14 00:25:19 00:02:01 01:39:54 00:01:52 00:39:11
9 Ryan Parton 1977 CAN 3086 02:48:46 00:25:11 00:01:02 01:40:55 00:01:37 00:40:03
10 Scott Mercer 1977 CAN 3084 02:50:02 00:29:33 00:01:42 01:39:15 00:01:55 00:37:40
11 Bjoern Ossenbrink 1976 GER 3105 02:51:26 00:28:36 00:01:50 01:34:50 00:02:09 00:44:03
12 Marc Preece 1974 GBR 3094 02:53:05 00:27:30 00:01:46 01:39:23 00:01:52 00:42:36
13 Tony Chen 1975 CAN 3077 02:55:52 00:30:50 00:02:16 01:43:57 00:01:49 00:37:03
14 Charles Fortier 1973 CAN 3082 02:55:58 00:31:03 00:01:12 01:40:46 00:02:09 00:40:50
15 James Dean 1977 CAN 3079 02:58:36 00:25:14 00:01:45 01:49:01 00:01:49 00:40:49
16 Kevin Forneris 1975 CAN 3081 03:01:17 00:26:45 00:01:33 01:49:43 00:02:06 00:41:12
17 Fernando Lopez 1973 USA 3100 03:01:29 00:32:11 00:02:28 01:44:31 00:02:03 00:40:17
18 Wil Smith 1973 CAN 3089 03:02:02 00:29:52 00:02:05 01:44:33 00:02:38 00:42:55
19 Yasuhiro Kojima 1975 JPN 3095 03:02:05 00:29:03 00:02:24 01:50:53 00:02:16 00:37:30
20 Mark Hyland 1977 NZL 3096 03:04:50 00:31:38 00:03:07 01:45:56 00:02:08 00:42:02
21 Byron Rienstra 1973 AUS 3104 03:07:00 00:30:48 00:01:40 01:50:31 00:02:02 00:42:01
22 Morten Pedersen 1975 CAN 3087 03:15:50 00:32:44 00:01:52 01:53:37 00:02:17 00:45:23
23 Bryan Stewart 1973 CAN 3091 03:27:22 00:32:41 00:02:29 02:03:59 00:02:42 00:45:32
24 John Hendricks 1973 USA 3099 03:29:19 00:26:26 00:01:51 02:05:35 00:02:03 00:53:26
25 Fernie Conrad 1973 CAN 3078 03:35:29 00:33:06 00:04:02 01:58:34 00:03:49 00:56:00
26 Josh Arkins 1975 USA 3097 03:36:19 00:37:39 00:03:05 02:07:43 00:03:02 00:44:52
27 Emmett Blahnik 1974 USA 3098 04:02:10 00:34:40 00:03:01 02:23:05 00:02:56 00:58:30
28 Ward Bertram 1974 CAN 3076 04:32:51 00:39:57 00:02:36 02:41:47 00:03:39 01:04:53
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE. Race Referee: Ulf Schuetze/CAN. Competition Jury: Thanos Nikopoulos/GRE, Loreen Barnett/CAN, Kin Van Bruggen/CAN. Distances: Swim 1500 m (1 lap), Bike 31.5 km (1 lap), Run 8 km (1 lap). Water temperature 22.2ºC. Air Temperature 19.9ºC. No Wetsuit swim.