Results: 2017 Penticton ITU Duathlon World Championships | 35-39 Male AG Sprint
Penticton, Canada • 19 Aug, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Nick Samuels 1981 GBR 1136 00:59:40 00:16:00 00:01:17 00:33:26 00:01:00 00:07:59
2 Rafael Curado Tejero 1978 ESP 1128 01:00:33 00:17:08 00:01:16 00:33:09 00:00:47 00:08:16
3 Ernesto Vladimir Becerril Bustamante 1979 MEX 1141 01:00:56 00:17:07 00:01:23 00:33:11 00:01:02 00:08:16
4 Jeremy Hopwood 1980 CAN 1123 01:01:26 00:17:22 00:01:23 00:32:50 00:01:01 00:08:52
5 Robert Brunelle 1980 CAN 1117 01:02:58 00:17:35 00:01:26 00:33:51 00:01:00 00:09:09
6 Matthew Bainbridge 1982 GBR 1129 01:03:02 00:18:22 00:01:21 00:33:02 00:01:03 00:09:16
7 Leighton Overson 1979 USA 1155 01:04:04 00:17:48 00:01:30 00:34:43 00:01:03 00:09:01
8 Benjamin Green 1982 USA 1149 01:04:52 00:18:22 00:01:35 00:34:21 00:01:09 00:09:26
9 Bret Wilks 1978 GBR 1137 01:05:09 00:18:14 00:01:36 00:34:49 00:01:04 00:09:28
10 Efren Leandro Kolovos 1982 MEX 1142 01:05:51 00:18:27 00:01:33 00:35:26 00:01:10 00:09:18
11 David Dupuis 1980 CAN 1121 01:06:01 00:19:36 00:01:39 00:33:51 00:01:07 00:09:52
12 Edson Luis De Arruda 1982 BRA 1157 01:06:20 00:18:39 00:01:28 00:35:17 00:01:10 00:09:49
13 Guillaume Simoneau 1980 CAN 1126 01:07:13 00:19:49 00:01:32 00:34:03 00:01:14 00:10:36
14 Steve Patterson 1978 GBR 1134 01:07:24 00:19:01 00:01:24 00:36:04 00:01:09 00:09:48
15 Diego Alcubierre Gonzalez 1982 MEX 1140 01:08:23 00:18:33 00:01:30 00:37:52 00:01:08 00:09:22
16 Wesley Barnett 1981 GBR 1130 01:08:58 00:19:52 00:01:42 00:36:26 00:01:17 00:09:42
17 Jack Nunn 1979 USA 1152 01:09:00 00:21:00 00:01:56 00:34:24 00:01:20 00:10:22
18 Lukas Brand 1980 CAN 1116 01:09:03 00:20:23 00:01:39 00:35:19 00:01:21 00:10:22
19 Jeffery Cameron 1979 CAN 1118 01:09:22 00:20:24 00:01:33 00:35:35 00:01:21 00:10:30
20 Emmanuel Montes De Oca 1979 MEX 1144 01:09:45 00:18:48 00:01:43 00:38:53 00:01:09 00:09:14
21 David Gerardo Sandoval Rojas 1979 MEX 1145 01:10:01 00:19:32 00:01:35 00:37:49 00:01:16 00:09:51
22 Israel Mendez 1981 MEX 1143 01:10:01 00:19:07 00:01:27 00:38:51 00:01:15 00:09:23
23 Charles Anderson 1981 USA 1146 01:10:02 00:18:44 00:01:42 00:38:21 00:01:20 00:09:57
24 Ryan Farnsworth 1980 USA 1148 01:10:26 00:20:58 00:02:15 00:35:32 00:01:30 00:10:13
25 Luis Lora 1982 USA 1151 01:10:37 00:19:44 00:01:47 00:37:30 00:01:20 00:10:18
26 Simon Pavitt 1978 GBR 1135 01:10:45 00:20:15 00:01:40 00:36:40 00:01:17 00:10:55
27 Wayne Clements 1980 GBR 1131 01:11:33 00:20:14 00:01:54 00:37:21 00:01:25 00:10:40
28 Iain Johnston 1981 GBR 1133 01:12:14 00:20:11 00:01:38 00:39:09 00:01:18 00:10:00
29 Martin Darisse 1982 CAN 1119 01:12:56 00:20:08 00:01:42 00:39:01 00:01:27 00:10:39
30 Franky Ortega 1982 USA 1154 01:12:59 00:20:24 00:02:00 00:39:26 00:01:26 00:09:44
31 Quinton Du Preez 1980 CAN 1120 01:14:38 00:21:25 00:01:48 00:39:35 00:01:24 00:10:27
32 Michael Ashworth 1982 USA 1147 01:14:43 00:19:44 00:01:56 00:41:10 00:01:18 00:10:38
33 Alex Wong 1978 CAN 1127 01:15:00 00:21:03 00:02:07 00:39:06 00:01:50 00:10:55
34 James Kentro 1981 USA 1150 01:18:49 00:22:52 00:01:55 00:41:15 00:01:35 00:11:15
35 Adam Eikenberry 1980 CAN 1122 01:26:49 00:23:19 00:01:45 00:46:42 00:02:06 00:13:00
36 Sean Wilson 1979 USA 1156 01:27:14 00:25:25 00:02:37 00:43:48 00:02:00 00:13:27
37 Luke Kurach 1980 CAN 1124 01:29:20 00:21:13 00:01:40 00:54:42 00:01:12 00:10:35
DNF Francis Oliver 1980 USA 1153 DNF 00:21:58 00:01:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Draft Legal
Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, David Markham/CAN.
Race Referees: Ross Capill/NZL, Ulf Schuetze/CAN.
Competition Jury: David Markham/CAN, Loreen Barnett/CAN, Paul Huyer/CAN.
Distances: First Run 5 km (2 laps); Bike 20 km (2 laps); 2nd Run 2.5 km (1 lap)