Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Tanya Salomon 1972 CAN 5706 06:52:26 00:50:12 00:03:08 03:29:39 00:02:36 02:26:52
2 Charlotte Berner 1972 DEN 5714 07:15:30 00:46:09 00:02:56 03:53:11 00:02:39 02:30:36
3 Linda Prost 1969 RSA 5730 07:27:50 00:53:51 00:04:19 03:41:28 00:02:53 02:45:21
4 Charlene Waldner 1969 CAN 5711 07:28:08 00:54:20 00:04:05 03:37:07 00:02:40 02:49:59
5 Leoni Kelly 1972 CAN 5697 07:31:34 00:57:21 00:02:35 03:47:29 00:01:30 02:42:41
6 Nicola Sproule 1968 NZL 5728 07:35:09 01:04:13 00:02:39 03:47:39 00:02:24 02:38:16
7 Sandy Wilson 1972 CAN 5713 07:41:20 00:57:03 00:03:16 03:47:07 00:02:17 02:51:38
8 Claudia Mccoy 1972 USA 5743 07:43:24 00:57:06 00:04:19 03:52:13 00:04:19 02:45:29
9 Tanya Houghton 1968 USA 5738 07:47:24 01:04:05 00:03:14 03:45:08 00:03:09 02:51:49
10 Shannon Jones 1970 CAN 5696 07:49:02 00:56:47 00:05:27 03:47:07 00:03:12 02:56:31
11 Darcy Ytterdahl 1969 USA 5746 07:55:32 00:54:02 00:04:58 03:52:39 00:03:25 03:00:31
12 Karen Sims 1972 CAN 5708 07:56:34 00:54:54 00:04:31 04:03:39 00:03:56 02:49:37
13 Hanneli Van Tonder 1972 RSA 5731 08:00:28 00:57:06 00:05:00 04:06:14 00:02:53 02:49:17
14 Diana Wilson 1968 CAN 5712 08:01:49 01:02:49 00:03:24 04:04:48 00:02:44 02:48:06
15 Sandi Wooldridge 1970 NZL 5729 08:04:25 01:02:08 00:04:41 03:57:09 00:03:00 02:57:28
16 Naoko Sasaki 1971 JPN 5723 08:06:53 00:57:18 00:04:37 03:48:27 00:04:41 03:11:52
17 Carrie Slavinski 1971 USA 5745 08:11:15 01:08:21 00:06:12 04:00:45 00:05:43 02:50:17
18 Danielle Maham 1970 USA 5741 08:12:11 00:53:49 00:04:59 04:01:12 00:02:58 03:09:16
19 Sara Mahoney 1969 USA 5742 08:12:25 01:11:42 00:03:52 04:03:26 00:03:34 02:49:52
20 Monika Cassidy 1970 USA 5733 08:17:13 01:10:08 00:03:48 04:06:00 00:02:39 02:54:40
21 Rebecca Bole 1972 GBR 5715 08:19:10 00:58:07 00:04:23 03:55:04 00:04:32 03:17:06
22 Daphne Brown 1968 CAN 5691 08:21:30 00:57:39 00:04:50 04:19:51 00:02:37 02:56:36
23 Katherine Caris-Harris 1971 GBR 5716 08:21:57 01:14:29 00:04:39 04:09:26 00:04:07 02:49:18
24 Tomomi Shinohara 1970 JPN 5724 08:24:59 00:55:56 00:06:13 04:09:44 00:04:05 03:09:03
25 Melissa Grieco 1968 USA 5737 08:25:50 01:01:39 00:04:36 04:13:09 00:02:20 03:04:08
26 Kayoko Motoyama 1970 JPN 5721 08:26:53 00:51:12 00:04:31 04:35:20 00:06:31 02:49:21
27 Valerie Leggett 1972 USA 5740 08:27:49 00:55:57 00:08:13 04:25:59 00:04:01 02:53:41
28 Erica Moser-Reschreiter 1969 CAN 5703 08:30:56 00:52:46 00:03:06 03:50:47 00:01:35 03:42:45
29 Norie Tekei 1971 JPN 5726 08:32:46 01:04:22 00:05:45 04:17:56 00:06:28 02:58:17
30 Renee Gray 1969 USA 5736 08:33:05 00:58:14 00:04:25 04:08:12 00:04:38 03:17:38
31 Michelle Mcconchie 1971 NZL 5727 08:33:22 00:59:34 00:04:25 04:07:39 00:03:54 03:17:51
32 Kyoko Saito 1970 JPN 5722 08:34:32 01:17:52 00:06:53 04:15:55 00:07:07 02:46:46
33 Debra Robenhymer 1969 USA 5744 08:40:10 00:59:08 00:05:41 04:38:34 00:03:39 02:53:11
34 Elana Macdougall 1971 CAN 5699 08:41:31 01:01:28 00:04:59 04:10:55 00:05:15 03:18:56
35 Karen Telford 1969 CAN 5710 08:44:39 00:56:18 00:07:33 04:08:21 00:05:24 03:27:04
36 Trudy Grahame 1971 AUS 5747 08:55:06 00:52:23 00:05:33 04:20:22 00:04:31 03:32:20
37 Dana Suzukovich 1969 CAN 5709 08:55:24 01:03:35 00:07:03 04:30:09 00:06:34 03:08:05
38 Akiko Ito 1972 JPN 5720 08:56:33 01:09:00 00:07:15 04:18:32 00:03:41 03:18:06
39 Gibson Jennifer 1969 CAN 5694 08:59:22 01:08:43 00:09:40 04:22:33 00:04:28 03:14:01
40 Monique Moore 1971 CAN 5702 09:00:06 00:57:31 00:04:27 04:09:54 00:02:59 03:45:17
41 Karen Kircher 1972 CAN 5698 09:03:00 00:57:22 00:04:07 04:18:55 00:03:00 03:39:38
42 Rose Doyle 1972 USA 5735 09:03:15 01:02:49 00:06:25 04:40:51 00:08:05 03:05:07
43 Anne Mcbeth 1968 CAN 5700 09:06:25 00:55:53 00:04:39 04:14:24 00:05:06 03:46:25
44 Marie-Sophie Gauthier 1969 CAN 5693 09:08:48 01:10:35 00:04:07 04:35:17 00:05:32 03:13:19
45 Ayumi Haraguchi 1968 JPN 5719 09:09:02 01:10:17 00:06:37 04:34:50 00:02:56 03:14:24
46 Ellen Kraus-Schaeffer 1971 USA 5739 09:14:17 00:59:11 00:05:49 04:18:35 00:06:28 03:44:15
47 Kelly Diggs 1969 USA 5734 09:16:10 01:19:39 00:04:09 04:15:02 00:05:49 03:31:33
48 Sue-Anne Swindon 1969 AUS 5749 09:17:12 01:01:36 00:04:08 04:37:10 00:04:26 03:29:54
49 Nikki Jomha 1968 CAN 5695 09:33:56 01:19:00 00:05:13 04:36:21 00:08:36 03:24:48
50 Alison Heather 1970 AUS 5748 09:34:40 01:00:14 00:05:56 04:23:46 00:04:04 04:00:42
51 Victoria Shannon 1972 CAN 5707 09:48:59 01:08:10 00:07:31 04:16:35 00:06:59 04:09:47
52 Rinko Sone 1970 JPN 5725 09:56:40 01:14:29 00:07:09 04:41:29 00:07:46 03:45:48
DNF Friederike Edelmann 1971 GER 5718 DNF 00:52:48 00:03:40 02:53:30 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE, Jorge Garcia/ESP. Race Referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury: Jorge García/ESP, Antonio Fernandez/ESP, Kim Van Bruggen/CAN. Distances: Swim 3 km (1 lap), Bike 120 km (25 km + 2x47.5 km), Run 30 km (3 laps). Water temperature 21.7ºC. Air Temperature 18.6ºC. Wetsuits allowed.