Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ellen Hart 1958 USA 5837 07:07:06 00:55:40 00:03:11 03:41:43 00:02:23 02:24:11
2 Marie-Josee Cossette 1962 CAN 5805 07:18:38 00:45:50 00:02:53 03:48:29 00:02:21 02:39:07
3 Wietske Eikelenboom 1961 CAN 5806 07:34:15 00:53:37 00:04:56 03:55:47 00:02:06 02:37:51
4 Jennifer Campbell 1959 CAN 5803 07:39:23 00:56:34 00:03:13 03:41:28 00:03:50 02:54:20
5 Suzanne Flannigan 1960 CAN 5808 07:48:37 00:54:56 00:04:55 03:59:54 00:03:19 02:45:35
6 Jenny Ayers 1962 CAN 5801 07:52:56 00:52:37 00:02:40 03:53:53 00:03:10 03:00:38
7 Barbara Polehoykie 1961 CAN 5819 07:54:26 00:55:45 00:04:14 03:56:59 00:03:26 02:54:03
8 Mary Catherine Malin 1959 USA 5839 07:59:05 00:55:11 00:04:37 04:07:03 00:02:24 02:49:52
9 Gloria Woolner 1961 CAN 5823 08:00:00 00:55:04 00:03:29 03:51:12 00:03:25 03:06:53
10 Gail Waldman 1958 USA 5844 08:03:48 01:04:11 00:04:47 03:46:35 00:05:05 03:03:12
11 Jeannie Fry 1961 GBR 5824 08:04:23 00:56:40 00:03:35 03:50:41 00:02:17 03:11:12
12 Wendy Garrett 1961 CAN 5810 08:04:59 00:58:10 00:05:26 03:45:47 00:04:02 03:11:36
13 Suzanne Erickson 1959 CAN 5807 08:09:32 00:51:38 00:07:21 04:12:10 00:06:09 02:52:16
14 Louise Chercuitte 1962 CAN 5804 08:11:18 01:04:00 00:06:10 04:05:34 00:06:11 02:49:26
15 Marie Stevenson 1959 CAN 5822 08:12:10 01:08:21 00:04:26 04:15:56 00:05:11 02:38:18
16 Sheila Power 1958 IRL 5826 08:12:16 01:10:22 00:05:18 03:59:53 00:02:58 02:53:48
17 Donna Morrissey 1959 CAN 5816 08:14:39 01:05:18 00:04:39 04:22:22 00:02:50 02:39:32
18 Kim Raine 1961 CAN 5820 08:14:53 01:09:09 00:05:58 04:04:01 00:05:13 02:50:33
19 Charlie Llewellyn 1958 CAN 5814 08:22:33 00:54:55 00:05:47 04:02:12 00:02:33 03:17:08
20 Jane Senior 1962 GBR 5825 08:27:19 00:57:08 00:04:23 03:57:51 00:03:12 03:24:47
21 Ann-Marie Brady 1958 CAN 5802 08:36:06 01:02:41 00:05:10 04:10:25 00:05:27 03:12:24
22 Amanda Barlow 1960 AUS 5845 08:36:18 01:02:07 00:04:24 04:11:08 00:05:15 03:13:27
23 Susan Edney 1962 BER 5847 08:39:52 01:08:08 00:04:11 04:03:01 00:03:16 03:21:18
24 Kim Shoop 1962 USA 5843 08:41:40 01:02:14 00:06:06 04:00:42 00:03:26 03:29:15
25 Julie Pfeifle 1959 USA 5842 08:45:03 01:04:11 00:04:38 04:20:12 00:04:06 03:11:57
26 Jessica Spatz Shelgren 1962 NZL 5834 08:45:26 00:57:46 00:04:26 04:19:08 00:05:58 03:18:10
27 Sandy Grosvenor 1958 USA 5836 08:46:08 00:58:55 00:04:30 03:57:24 00:04:00 03:41:20
28 Shannon Read 1960 CAN 5821 08:47:15 00:54:06 00:06:29 03:59:30 00:07:28 03:39:44
29 Yasuko Sakaki 1962 JPN 5831 08:48:23 00:59:15 00:05:15 04:23:25 00:05:38 03:14:53
30 Loreen Pindera 1959 CAN 5818 08:48:52 01:01:35 00:03:31 04:00:36 00:03:06 03:40:05
31 Annelies Farmer 1961 USA 5835 08:49:28 01:19:57 00:05:28 04:13:48 00:04:29 03:05:48
32 Andrea Cayford 1960 NZL 5833 08:54:11 01:05:31 00:04:23 04:15:43 00:05:23 03:23:13
33 Denise Landry-Nadeau 1961 CAN 5813 08:55:06 01:09:54 00:07:34 04:06:03 00:05:13 03:26:24
34 Debbie Jackson 1960 CAN 5811 08:55:19 01:06:17 00:04:21 04:14:36 00:04:02 03:26:05
35 Yuko Toyoshima 1962 JPN 5832 09:14:52 01:02:55 00:05:39 04:32:38 00:04:41 03:29:01
36 Karen Reardon 1960 AUS 5846 09:23:57 01:01:48 00:05:03 04:44:02 00:07:03 03:26:03
37 Tomoko Katada 1960 JPN 5829 09:24:16 01:13:45 00:07:27 04:35:05 00:06:04 03:21:57
38 Mandy Miller 1961 USA 5840 09:50:55 01:05:43 00:06:16 04:41:55 00:03:41 03:53:22
39 Shihoko Abe 1961 JPN 5827 09:53:44 01:11:58 00:10:13 05:01:40 00:04:50 03:25:05
40 Mami Kawabata 1961 JPN 5830 09:56:40 01:14:31 00:06:09 04:42:18 00:05:04 03:48:40
41 Dee Dee Mcgowan 1959 CAN 5815 10:02:06 01:09:24 00:09:57 04:19:20 00:09:33 04:13:53
42 Sanae Kaneda 1961 JPN 5828 10:39:52 01:06:16 00:08:28 05:00:20 00:06:39 04:18:11
43 Pam Pettie 1961 CAN 5817 10:41:58 01:08:26 00:04:35 04:41:24 00:04:46 04:42:49
DNF Ann Marie Foley 1961 CAN 5809 DNF 00:52:06 00:03:15 04:08:01 00:03:49 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE, Jorge Garcia/ESP. Race Referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury: Jorge García/ESP, Antonio Fernandez/ESP, Kim Van Bruggen/CAN. Distances: Swim 3 km (1 lap), Bike 120 km (25 km + 2x47.5 km), Run 30 km (3 laps). Water temperature 21.7ºC. Air Temperature 18.6ºC. Wetsuits allowed.