Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Mike Wien 1951 USA 5501 07:21:44 00:54:49 00:04:08 03:41:48 00:02:32 02:38:30
2 Alan Fletcher 1952 NZL 5489 07:42:22 00:59:00 00:04:35 03:44:42 00:04:02 02:50:06
3 Rowland Cook 1952 AUS 5502 07:56:18 00:58:03 00:07:18 03:52:48 00:04:35 02:53:35
4 Atsuo Gotou 1952 JPN 5483 07:59:43 00:57:55 00:06:15 03:58:37 00:03:31 02:53:27
5 Steve Bussjaeger 1952 USA 5490 08:07:43 01:06:43 00:03:22 03:45:05 00:03:50 03:08:45
6 John Hawranik 1952 CAN 5476 08:07:50 01:07:02 00:04:38 03:56:16 00:03:00 02:56:55
7 Al Truscott 1949 USA 5499 08:23:40 01:01:06 00:04:20 03:53:18 00:04:24 03:20:35
8 Robert Ellis 1952 CAN 5473 08:24:29 01:07:53 00:06:47 03:57:57 00:05:34 03:06:20
9 Robert Rossbach 1951 USA 5498 08:27:12 00:57:57 00:03:29 03:56:03 00:03:19 03:26:27
10 Ron Rasque 1951 USA 5496 08:28:47 01:03:20 00:07:45 04:11:51 00:05:58 02:59:55
11 Hisashi Wakasa 1951 JPN 5487 08:28:51 01:04:07 00:06:51 04:04:49 00:08:33 03:04:34
12 Masanori Tanaka 1949 JPN 5486 08:42:51 01:10:33 00:13:49 04:24:09 00:05:11 02:49:10
13 Garth Fuller 1949 CAN 5474 09:16:58 01:07:35 00:05:07 04:05:55 00:04:41 03:53:42
14 Roger Gartman 1951 USA 5492 09:18:51 00:59:35 00:06:24 03:55:01 00:04:35 04:13:18
15 Yoshiteru Niwa 1951 JPN 5485 09:23:35 01:13:38 00:07:38 04:40:37 00:04:38 03:17:06
16 Randall Penney 1951 CAN 5479 09:28:26 01:02:31 00:05:16 04:45:22 00:03:50 03:31:28
17 Garry Mccracken 1951 CAN 5478 09:39:01 00:58:11 00:06:22 04:05:43 00:06:14 04:22:33
18 Bob Harding 1951 CAN 5475 09:39:13 01:07:51 00:04:29 04:27:48 00:04:30 03:54:37
19 Brent Richards 1951 CAN 5480 09:53:38 01:07:27 00:06:20 04:35:45 00:07:45 03:56:23
20 Dean Elliott 1949 CAN 5472 10:07:53 01:13:40 00:08:33 04:35:42 00:06:17 04:03:42
21 Tokuzou Yamasita 1949 JPN 5488 10:09:46 01:11:15 00:08:54 04:28:42 00:04:26 04:16:31
22 Danny Hicks 1950 USA 5493 10:15:58 01:03:36 00:05:13 04:38:26 00:04:54 04:23:51
23 Peter Brown 1951 CAN 5471 10:57:16 01:18:00 00:07:38 04:54:16 00:05:59 04:31:24
24 Barry Rollman 1949 USA 5497 11:05:29 01:18:09 00:10:53 05:05:39 00:06:06 04:24:44
25 Patrick Fournie 1949 USA 5491 11:06:04 01:11:09 00:07:13 04:50:50 00:06:02 04:50:53
26 George Zradicka 1950 CAN 5481 11:29:03 01:10:00 00:09:28 05:35:31 00:07:12 04:26:54
27 Ken Keenleyside 1951 CAN 5477 11:32:53 01:39:37 00:04:39 04:54:43 00:04:37 04:49:20
28 Larry Pepper 1949 USA 5495 12:00:28 01:08:25 00:11:33 05:18:24 00:07:23 05:14:46
DNF Douglas Kopp 1949 USA 5494 DNF 01:21:57 00:06:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Moriyuki Mori 1952 JPN 5484 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, Jorge Garcia/ESP. Race referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury, Jorge García/ESP, Antonio Fernandez/ESP, Kim Van Bruggen/CAN.
Distances: Swim 3 km (1 lap); Bike 120 km (25 km + 2x47.5 km); Run 30 km (3 laps)
Water temperature 21.7ºC, Air temperature 18.6ºC. Wetsuits allowed.