Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Manoel Messias 1996 BRA 42 01:42:15 00:15:21 00:00:43 00:54:03 00:00:22 00:31:48
2 Martin Ulloa 1994 CHI 48 01:44:10 00:15:35 00:00:45 00:53:51 00:00:25 00:33:35
3 Ramón Armando Matute 1994 ECU 43 01:45:06 00:15:16 00:00:42 00:54:11 00:00:23 00:34:37
4 Javier Martin 1998 CHI 50 01:45:40 00:15:34 00:00:45 00:53:52 00:00:25 00:35:06
5 Peter Vega 1996 PAN 58 01:45:52 00:15:30 00:00:44 00:53:55 00:00:27 00:35:17
6 Flavio Morandini 1994 ARG 44 01:46:19 00:15:29 00:00:47 00:53:54 00:00:28 00:35:43
7 Kauê Willy 1996 BRA 41 01:46:34 00:15:35 00:00:44 00:53:51 00:00:28 00:35:57
8 Diego Moya 1998 CHI 60 01:47:35 00:15:17 00:00:46 00:54:09 00:00:25 00:36:59
9 Jacob Slife 1996 USA 65 01:48:04 00:16:27 00:00:43 00:55:18 00:00:25 00:35:14
10 Eduardo Londoño Naranjo 1997 COL 46 01:48:21 00:15:48 00:00:41 00:55:59 00:00:22 00:35:33
11 Vicente Trewhela 1995 CHI 47 01:48:43 00:15:30 00:00:47 00:53:55 00:00:23 00:38:10
12 Luis Diego Piedra Rojas 1997 CRC 64 01:49:11 00:16:28 00:00:47 00:55:08 00:00:23 00:36:27
13 Patrick Smith 1994 CAN 68 01:49:17 00:15:52 00:00:43 00:55:52 00:00:22 00:36:30
14 Edouard Garneau 1996 CAN 49 01:49:37 00:16:27 00:00:44 00:55:16 00:00:23 00:36:48
15 Thomas Windisch 1995 CAN 66 01:50:24 00:16:39 00:00:45 00:55:02 00:00:26 00:37:34
16 Yhousman Perdomo 1996 VEN 53 01:50:32 00:15:29 00:00:42 00:56:16 00:00:24 00:37:44
17 Renze Postma 1996 ARU 56 01:50:51 00:15:29 00:00:48 00:56:18 00:00:24 00:37:54
18 Facundo Medard 1995 ARG 52 01:50:53 00:16:42 00:00:43 00:58:13 00:00:21 00:34:55
19 Michael Arishita 1994 USA 45 01:52:04 00:15:45 00:00:42 00:56:02 00:00:26 00:39:11
20 Bruno Vieira 1997 BRA 61 01:52:42 00:16:26 00:00:43 00:55:23 00:00:22 00:39:50
21 Gabriel Bravo 1997 ECU 59 01:53:10 00:15:52 00:00:42 00:59:17 00:00:26 00:36:56
22 Juan Diego Cuesta Santana 1996 ECU 69 01:53:37 00:16:36 00:00:47 00:58:15 00:00:22 00:37:39
LAP Federico Scarabino 1996 URU 57 LAP 00:16:29 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Leandro Gallina 1996 ARG 62 LAP 00:15:44 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Miguel Angel Rodriguez 1997 ECU 55 LAP 00:16:43 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Jean Carlo Monge Cascante 1998 CRC 63 LAP 00:15:45 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Maximiliano Alberto Barranque Clavijo 1995 URU 67 LAP 00:16:47 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jaime González Buganza 1994 MEX 54 DNF 00:15:34 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Esteban Benitez/MEX. Race Referee: Jimmy Arauz/ECU. Competition Jury: Esteban Benitez/MEX, Barry Siff/USA, Julio Ramirez/ECU. Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 38km (8 laps), Run 10km (4 laps). Water temperature 22ºC. Air Temperature 23ºC. Wetsuits not allowed. The results of this race are extracted from the elite race.