Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Erika Ackerlund 1996 USA 10 00:58:36 00:09:27 00:01:10 00:29:33 00:00:38 00:17:48
2 Erin Dolan 1990 USA 1 00:58:44 00:09:19 00:01:12 00:30:15 00:00:32 00:17:26
3 Chelsea Sodaro 1989 USA 28 00:58:47 00:09:42 00:01:09 00:30:45 00:00:33 00:16:38
4 Elisabeth Boutin 1995 CAN 2 00:59:27 00:09:20 00:01:05 00:30:20 00:00:30 00:18:12
5 Hideko Kikuchi 1986 JPN 5 00:59:32 00:09:25 00:01:03 00:30:18 00:00:33 00:18:12
6 Severine Bouchez 1994 BEL 7 00:59:43 00:09:27 00:01:10 00:30:09 00:00:30 00:18:29
7 Sarah Alexander 1987 USA 4 00:59:52 00:09:21 00:01:09 00:30:14 00:00:36 00:18:32
8 Emy Legault 1996 CAN 3 01:00:27 00:09:17 00:01:10 00:30:18 00:00:32 00:19:11
9 Brittany Warly 1993 USA 8 01:00:38 00:09:41 00:01:12 00:30:45 00:00:33 00:18:29
10 Sonja Kent 1992 USA 24 01:00:49 00:09:24 00:01:12 00:31:02 00:00:32 00:18:40
11 Naomi Takamine 1986 JPN 9 01:01:06 00:09:23 00:01:09 00:30:17 00:00:34 00:19:43
12 Samantha Klus 1995 CAN 15 01:01:42 00:09:40 00:01:15 00:30:44 00:00:34 00:19:28
13 Vittoria Lopes 1996 BRA 6 01:01:48 00:08:59 00:01:23 00:30:23 00:00:36 00:20:28
14 Tereza Zimovjanova 1995 CZE 12 01:02:04 00:09:28 00:01:13 00:30:57 00:00:33 00:19:53
15 Nicole Welling 1990 USA 11 01:02:05 00:09:25 00:01:30 00:30:43 00:00:39 00:19:49
16 Teresa Groton 1996 USA 18 01:02:23 00:09:35 00:01:20 00:30:41 00:00:34 00:20:12
17 Elise Bolger 1997 CAN 23 01:02:28 00:09:39 00:01:10 00:30:50 00:00:34 00:20:15
18 Keisha Besler 1997 CAN 20 01:02:44 00:09:24 00:01:08 00:30:15 00:00:34 00:21:22
19 Amber Zimmerman 1992 USA 16 01:02:58 00:09:56 00:01:08 00:32:53 00:00:35 00:18:27
20 Annie-Kim Labarre 1997 CAN 21 01:03:28 00:09:42 00:01:14 00:30:43 00:00:33 00:21:15
21 Madeleine Kennedy 1997 CAN 19 01:03:58 00:10:00 00:01:09 00:32:19 00:00:31 00:19:58
22 Meagan Adams 1997 CAN 27 01:04:46 00:09:54 00:01:11 00:32:26 00:00:32 00:20:42
23 Ana Jimenez 1992 PUR 14 01:04:56 00:09:37 00:01:25 00:32:28 00:00:40 00:20:46
24 Laurin Thorne 1997 CAN 26 01:05:41 00:09:22 00:01:07 00:35:10 00:00:34 00:19:27
25 Irene See Win Chong 1989 MAS 17 01:06:55 00:09:38 00:01:30 00:32:51 00:00:34 00:22:23
26 Caroline Shannon 1990 USA 22 01:07:36 00:11:16 00:01:41 00:32:38 00:00:33 00:21:28
27 Meghan Lamers 1993 CAN 25 01:08:58 00:10:19 00:01:25 00:33:59 00:00:35 00:22:41
Program notes:

Technical Delegate: Keith Iwasaki/CAN. Race Referee: Yolanda Ibarra/MEX. Competition Jury: Keith Iwasaki/CAN, Andy Welsh/USA, Steve Kelly/USA. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 18.6 km (4 laps), Run 5 km (2 laps). Water temperature: 19.8ºC. Air Temperature 12.6ºC. Wetsuit swim. Athletes number #4 Alexander/USA and #20 Besler/CAN served a 10 seconds penalty during the run segment. All the Athletes in the start list finished the race.