Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Tomas Klimek 1968 CZE 3146 02:31:27 00:14:17 00:01:55 01:27:47 00:01:55 00:45:33
2 Murray Smith 1968 AUS 3142 02:36:50 00:15:45 00:01:47 01:33:09 00:01:54 00:44:15
3 Stephane Carron 1967 FRA 3122 02:37:04 00:15:19 00:01:56 01:28:04 00:01:57 00:49:48
4 Martin Landquist 1965 NOR 3135 02:38:50 00:16:21 00:01:53 01:32:52 00:02:01 00:45:43
5 Michael Krüger 1968 DEN 3120 02:39:33 00:15:13 00:01:51 01:37:03 00:01:57 00:43:29
6 Joost Van Ulden 1968 CAN 3145 02:40:02 00:17:09 00:02:15 01:29:33 00:02:01 00:49:04
7 Bernd Uebersezig 1967 GER 3133 02:40:24 00:14:48 00:01:33 01:33:38 00:01:50 00:48:35
8 Jean-Daniel Roulier 1965 SUI 3136 02:43:00 00:14:55 00:01:49 01:30:36 00:02:05 00:53:35
9 Ian Anderson 1964 GBR 3126 02:44:33 00:14:52 00:01:37 01:37:37 00:01:43 00:48:44
10 David Lembrich 1965 GER 3132 02:47:59 00:18:46 00:02:34 01:36:14 00:02:01 00:48:24
11 Johann Thaller 1966 AUT 3144 02:48:04 00:20:02 00:02:17 01:30:17 00:02:22 00:53:06
12 Andrew Kelsey 1967 USA 3138 02:50:46 00:13:24 00:01:45 01:37:35 00:03:21 00:54:41
13 Olivier Zehnder 1964 FRA 3147 02:51:56 00:18:58 00:02:35 01:36:39 00:02:31 00:51:13
14 Frank Alber 1964 GER 3130 02:54:23 00:16:31 00:02:17 01:36:43 00:02:40 00:56:12
15 Stephane Jacquet 1965 FRA 3123 02:55:01 00:18:36 00:02:09 01:41:30 00:02:22 00:50:24
16 David Stewart 1964 GBR 3128 02:59:53 00:17:04 00:02:33 01:49:43 00:02:35 00:47:58
17 Christian Otto 1968 USA 3140 02:59:55 00:20:44 00:01:50 01:40:22 00:02:00 00:54:59
18 Volker Ashauer 1966 GER 3131 03:04:40 00:17:22 00:03:09 01:44:22 00:02:44 00:57:03
19 Scott Winnard 1968 GBR 3129 03:11:40 00:18:40 00:02:36 01:52:51 00:02:22 00:55:11
20 Barry Monroe 1968 USA 3139 03:12:43 00:19:50 00:03:11 01:48:02 00:02:44 00:58:56
21 Hatsuo Ishii 1967 JPN 3134 03:13:58 00:20:36 00:03:17 01:41:04 00:03:33 01:05:28
22 Eddi Turi 1967 FRA 3124 03:15:18 00:17:28 00:02:14 02:03:57 00:01:52 00:49:47
23 Adrian Wenban 1964 AUS 3143 03:18:55 00:17:51 00:02:58 01:48:06 00:02:25 01:07:35
24 Stephen Macdonald 1965 GBR 3127 03:19:23 00:20:43 00:02:22 01:59:27 00:02:20 00:54:31
25 Robert Ballou 1964 USA 3137 03:21:40 00:17:13 00:03:29 01:54:21 00:03:15 01:03:22
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE. Race Referee Juliet Fahey/NZL. Competition Jury: Melody Tan/MAS, Chris Kitchen/IRL, Morten Fenger/DEN
Distances: Swim 1000 m (1 lap); Bike 29 km (2 laps) Run 10.1 km (2 laps)
Water Temperature 18.5ºC. Air temperature 19.8ºC Wetsuits allowed.