Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 3 01:45:33 00:17:14 00:01:04 00:55:06 00:00:36 00:31:33
2 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 6 01:45:45 00:17:16 00:01:02 00:55:05 00:00:36 00:31:46
3 Brian Moya 1993 COL 8 01:45:55 00:17:13 00:01:01 00:55:11 00:00:36 00:31:54
4 Reinaldo Colucci 1985 BRA 21 01:46:21 00:17:23 00:01:05 00:54:59 00:00:36 00:32:18
5 Lars Pfeifer 1994 GER 14 01:46:28 00:17:08 00:01:03 00:55:10 00:00:36 00:32:31
6 Collin Chartier 1993 USA 7 01:46:36 00:17:13 00:01:01 00:55:05 00:00:36 00:32:41
7 Luciano Taccone 1989 ARG 1 01:47:02 00:17:11 00:01:03 00:55:50 00:00:24 00:32:34
8 Walter Schafer 1991 USA 16 01:47:13 00:17:12 00:01:02 00:55:48 00:00:29 00:32:42
9 Gaspar Riveros 1990 CHI 5 01:47:20 00:17:18 00:01:03 00:55:07 00:00:36 00:33:16
10 Yhousman Perdomo 1996 VEN 33 01:48:35 00:17:12 00:01:02 00:55:15 00:00:36 00:34:30
11 Eduardo Londoño Naranjo 1997 COL 11 01:48:44 00:17:14 00:01:01 00:55:05 00:00:36 00:34:48
12 Martin Bedirian 1989 ARG 28 01:49:03 00:17:14 00:01:08 00:55:00 00:00:36 00:35:05
13 Martin Ulloa 1994 CHI 10 01:49:30 00:17:21 00:01:07 00:54:58 00:00:36 00:35:28
14 Peter Vega 1996 PAN 15 01:50:17 00:17:15 00:00:59 00:55:16 00:00:36 00:36:11
15 Gonzalo Raul Tellechea 1985 ARG 12 01:50:29 00:17:12 00:01:02 00:55:51 00:00:30 00:35:54
16 Juan José Cano Castillo 1998 COL 22 01:50:49 00:17:15 00:01:02 00:55:14 00:00:37 00:36:41
17 Roee Zuaretz 1994 ISR 24 01:51:35 00:17:12 00:01:01 00:55:18 00:00:36 00:37:28
18 Andres Cabascango 1989 ECU 19 01:52:33 00:17:51 00:01:01 00:58:45 00:00:25 00:34:31
19 Franklin Lojano 1994 ECU 31 01:53:37 00:18:11 00:01:01 00:58:26 00:00:22 00:35:37
20 Edgar Andrés Bermúdez Muñoz 1999 COL 43 01:53:45 00:18:10 00:01:06 00:58:21 00:00:24 00:35:44
21 Billy Gordon 1989 PAN 17 01:53:46 00:17:53 00:01:04 00:58:39 00:00:29 00:35:41
22 Federico Scarabino 1996 URU 34 01:54:32 00:17:52 00:01:08 00:58:37 00:00:25 00:36:30
23 Victor Manuel Herrera de la Hoz 1997 CUB 25 01:54:47 00:17:54 00:01:03 00:58:43 00:00:22 00:36:45
24 Gabriel Bravo 1997 ECU 29 01:55:31 00:17:52 00:01:04 00:58:42 00:00:23 00:37:30
25 Fabian Roman 1992 PUR 38 01:56:24 00:18:02 00:01:02 00:58:35 00:00:23 00:38:22
26 Freddy Andres Rosado Solis 1989 ECU 40 01:58:03 00:18:00 00:01:08 00:58:31 00:00:23 00:40:01
27 Kotaro Watanabe 1994 JPN 2 01:59:12 00:17:51 00:01:03 00:58:44 00:00:24 00:41:10
28 Juan Diego Cuesta Santana 1996 ECU 36 02:00:37 00:19:12 00:01:09 01:03:32 00:00:32 00:36:12
29 Allan Daniel Castro 1998 ECU 42 02:04:52 00:18:04 00:01:06 01:04:46 00:00:30 00:40:26
30 Daniel Morocho 1991 ECU 41 02:05:20 00:19:34 00:01:14 01:03:07 00:00:30 00:40:55
DNF Paulo Segundo Mantilla Bueno 1991 ECU 39 DNF 00:19:35 00:01:05 01:03:15 00:00:31 00:00:00
DNF Ramón Armando Matute 1994 ECU 4 DNF 00:17:11 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Hugo Mario Ruiz Dimate 1997 COL 30 DNF 00:17:53 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Michel Gonzalez Castro 1985 CUB 9 DNF 00:17:54 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ibrahim Alucin 1998 ARG 23 DNF 00:17:54 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kevin Martínez 1999 DOM 37 DNF 00:17:57 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Francisco Flores Flores 1997 ECU 18 DNF 00:18:00 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Gustavo Neves/BRA, Head Referee: Pedro Vera/ECU. Competition Jury: Gustavo neves/BRA, Pedro Vera/ECU, Julio Ramirez/ECU
Distances: Swim 1500 m (2 laps9 Bike 40 Km (6 laps), Run 10 km.
Water temperature 24ºC. Air temperature 32ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #39 Mantilla Bueno/ECU and #40 Rolando Solis/ECU served a 15 seconds penalty at the start.