Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Maryhelen Albright 2002 USA 25 01:01:40 00:09:49 00:00:59 00:32:13 00:00:23 00:18:17
2 Sofia Rodriguez Moreno 2001 MEX 3 01:01:46 00:09:50 00:00:59 00:32:13 00:00:22 00:18:23
3 Liberty Ricca 2001 USA 21 01:02:26 00:09:52 00:00:59 00:32:09 00:00:24 00:19:02
4 Paula Vega 2002 ECU 4 01:02:32 00:10:01 00:00:58 00:32:06 00:00:23 00:19:06
5 Mercedes Romero Orozco 2002 MEX 11 01:02:43 00:09:55 00:00:59 00:32:07 00:00:23 00:19:20
6 Maria José López Aguirre 2002 MEX 16 01:02:45 00:09:53 00:00:57 00:32:10 00:00:23 00:19:23
7 Giovanna Lacerda 2002 BRA 2 01:03:06 00:10:06 00:00:59 00:33:19 00:00:22 00:18:21
8 Paige Horner 2001 USA 7 01:03:21 00:09:53 00:00:59 00:32:09 00:00:24 00:19:56
9 Makena Gates 2002 USA 23 01:03:33 00:10:23 00:00:59 00:33:02 00:00:23 00:18:47
10 Molly Elliott 2001 USA 20 01:03:39 00:09:56 00:00:58 00:33:31 00:00:23 00:18:52
11 Gillian Cridge 2001 USA 5 01:04:13 00:10:07 00:00:59 00:33:17 00:00:23 00:19:27
12 Trinity Schimbeck 2001 USA 19 01:04:27 00:10:21 00:00:57 00:33:06 00:00:22 00:19:42
13 Josseline Michelle Yuqui Peralta 2002 ECU 44 01:04:59 00:10:38 00:00:59 00:34:32 00:00:24 00:18:26
14 Gabrielle Lemes 2002 BRA 1 01:05:01 00:10:25 00:00:59 00:34:47 00:00:23 00:18:28
15 Abigail Church 2002 USA 34 01:05:04 00:10:21 00:00:59 00:34:52 00:00:23 00:18:30
16 Karina Clemant 2001 VEN 35 01:05:07 00:09:48 00:00:58 00:33:39 00:00:23 00:20:20
17 Nancy Lojano Tepan 2001 ECU 8 01:05:26 00:09:56 00:00:59 00:33:29 00:00:22 00:20:41
18 Delfina Orlandini 2002 ARG 36 01:06:01 00:09:58 00:00:57 00:33:31 00:00:24 00:21:13
19 Naomi Espinoza Guablocho 2002 PER 12 01:06:06 00:10:04 00:00:59 00:35:07 00:00:23 00:19:34
20 Alice Tinelli 2002 BRA 24 01:06:11 00:10:31 00:00:59 00:34:43 00:00:23 00:19:37
21 Niuska Figueredo Bringa 2001 CUB 42 01:06:11 00:10:23 00:00:59 00:34:51 00:00:23 00:19:36
22 Maria Fernanda Barbosa Sanchez 2002 COL 17 01:06:47 00:10:25 00:00:58 00:34:48 00:00:25 00:20:12
23 Josefina Pilar Flores Clemo 2002 CHI 15 01:07:17 00:10:55 00:00:59 00:35:08 00:00:26 00:19:50
24 Isamarie Arroyo 2001 PUR 32 01:07:17 00:11:07 00:00:57 00:35:01 00:00:25 00:19:49
25 Esteher Rivera Duran 2002 ECU 50 01:07:21 00:10:25 00:01:00 00:34:46 00:00:26 00:20:46
26 Daniela Moya Chamorro 2002 CHI 14 01:07:25 00:11:03 00:01:01 00:34:57 00:00:27 00:19:57
27 Camila Constanza Carrasco 2001 ARG 9 01:07:36 00:10:25 00:00:59 00:34:46 00:00:27 00:21:00
28 Alexandrine Coursol 2001 CAN 39 01:07:49 00:10:18 00:01:00 00:34:51 00:00:25 00:21:16
29 Yoana Griselda Tohom Roca 2002 GUA 45 01:07:59 00:10:32 00:01:02 00:35:30 00:00:26 00:20:30
30 Fiorela Vega Araya 2002 CRC 41 01:08:00 00:11:06 00:00:59 00:34:58 00:00:25 00:20:32
31 Ana Paula Brouwer De Koning 2001 ARG 10 01:08:49 00:11:06 00:00:57 00:34:59 00:00:26 00:21:22
32 Amelia Nicole Goyes Bazurto 2001 ECU 49 01:08:49 00:10:46 00:01:00 00:35:18 00:00:27 00:21:19
33 Kimberly Marcela Lopez Grajales 2001 GUA 22 01:10:02 00:10:25 00:01:01 00:35:37 00:00:27 00:22:34
34 Rachel Grosberg 2001 TTO 26 01:10:03 00:11:21 00:00:59 00:35:14 00:00:25 00:22:05
35 Linda Mylene Esteban Batz 2002 GUA 30 01:10:28 00:10:15 00:01:00 00:35:54 00:00:26 00:22:53
36 Nazarena Salinas 2002 ARG 6 01:10:35 00:10:31 00:01:02 00:35:33 00:00:25 00:23:06
37 Daniela Emilia Matinez Pezo 2001 ECU 28 01:10:47 00:11:09 00:00:57 00:37:34 00:00:26 00:20:42
38 Antonia Meza 2002 CHI 40 01:11:18 00:10:44 00:01:00 00:35:20 00:00:27 00:23:48
39 Julieta La Cruz 2002 URU 47 01:11:54 00:10:27 00:01:01 00:35:36 00:00:27 00:24:24
40 Angy Luciana Purizaca Matta 2002 PER 46 01:12:50 00:11:20 00:00:59 00:37:21 00:00:26 00:22:44
41 Loraine Eugenia Contreras Fernandez 2001 DOM 43 01:13:11 00:11:19 00:01:00 00:37:22 00:00:27 00:23:03
42 Enya Noël 2001 GRN 29 01:13:23 00:10:27 00:01:02 00:38:10 00:00:27 00:23:19
43 Kirsten St. Omer 2002 TTO 18 01:13:28 00:11:09 00:00:59 00:37:31 00:00:25 00:23:24
44 Rosa Elena Ramos Garcés 2002 CUB 48 01:14:05 00:11:24 00:00:57 00:38:03 00:00:26 00:23:16
45 Francisca Paola Garrido Del Real 2002 CHI 27 01:14:06 00:11:26 00:01:00 00:37:14 00:00:35 00:23:52
46 Ashley Weekes 2002 BAR 37 01:17:13 00:10:07 00:01:01 00:41:44 00:00:26 00:23:57
47 Valentina La Cruz 2002 URU 33 01:19:58 00:10:26 00:00:59 00:40:29 00:00:35 00:27:30
LAP Leana Leyla Cocom 2002 BIZ 38 LAP 00:19:29 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Esteban benitez/MEX. Head Referee Jimmy Arauz/ECU. Competition Jury: Esteban Benitez/MEX, Yvette Bourette/PAN, Julio Ramirez/ECU.
Distances, Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (3 laps)
Water Temperature 20ºC. Air Temperature 21ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #35 Clemant/VEN served a 10 seconds penalty in T1.
Athlete #9 Carrasco/ARG served a 10 seconds penalty during the run segment.