Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Priit Ailt 1983 EST 1301 01:55:29 00:19:04 00:01:17 00:58:29 00:00:53 00:35:43
2 Marijus Butrimavicius 1982 LTU 1341 01:55:35 00:20:41 00:01:56 00:55:53 00:01:06 00:35:57
3 Hendrik Becker 1980 GER 1339 01:56:47 00:21:15 00:01:22 00:58:34 00:00:52 00:34:41
4 Valdur Jaht 1981 EST 1305 02:00:02 00:21:53 00:01:38 00:59:13 00:00:58 00:36:18
5 Stefan Leitner 1980 AUT 1348 02:00:40 00:20:26 00:01:31 01:00:18 00:01:06 00:37:17
6 Priit Lehismets 1979 EST 1309 02:01:00 00:22:48 00:01:41 01:02:21 00:01:10 00:32:58
7 Oliver Rodwell 1979 GBR 1333 02:01:18 00:20:42 00:01:34 01:00:52 00:00:53 00:37:16
8 Graham Borg 1981 MLT 1343 02:01:24 00:20:27 00:01:41 01:00:16 00:01:13 00:37:45
9 Richard Kirkham 1981 GBR 1329 02:03:19 00:23:49 00:01:42 00:59:25 00:01:08 00:37:12
10 Christopher Hall 1983 GBR 1325 02:03:26 00:21:08 00:02:12 01:02:56 00:01:18 00:35:51
11 Kris Whitelaw 1983 GBR 1338 02:03:31 00:22:22 00:01:54 00:54:52 00:00:58 00:43:23
12 Martiņs Marnauza 1983 LAT 1340 02:03:37 00:22:05 00:01:46 01:01:07 00:01:12 00:37:25
13 Alexie Calvert Ansari 1979 GBR 1321 02:04:24 00:23:24 00:01:38 01:01:01 00:01:08 00:37:10
14 Barry Maskell 1981 GBR 1331 02:04:25 00:22:18 00:01:41 00:59:44 00:01:11 00:39:30
15 Jon-Paul Hemmings 1979 GBR 1326 02:06:16 00:20:23 00:01:30 01:03:36 00:01:09 00:39:35
16 Josef Bonavia 1981 MLT 1342 02:07:02 00:23:14 00:01:57 01:01:21 00:01:22 00:39:06
17 Pavel Grigorenko 1982 EST 1303 02:07:46 00:21:45 00:01:40 01:01:33 00:01:19 00:41:27
18 Craig Oliver 1983 GBR 1332 02:07:56 00:18:38 00:01:30 01:04:06 00:01:23 00:42:16
19 Märt Raudvee 1983 EST 1312 02:08:00 00:21:13 00:01:28 01:01:17 00:01:15 00:42:46
20 Robert James 1980 GBR 1328 02:08:25 00:23:13 00:02:12 01:02:03 00:01:09 00:39:46
21 Thomas Elphick 1981 GBR 1322 02:08:37 00:20:13 00:01:39 01:04:26 00:01:02 00:41:15
22 Jevgeni Kalbin 1982 EST 1306 02:09:47 00:23:58 00:02:34 01:00:08 00:01:40 00:41:24
23 Thomas Marschall 1979 AUT 1349 02:09:54 00:21:40 00:01:34 01:05:03 00:01:08 00:40:27
24 John Wallas 1980 GBR 1337 02:10:40 00:22:08 00:01:45 01:02:53 00:01:31 00:42:20
25 Chris Mackie 1981 GBR 1330 02:11:12 00:23:35 00:01:53 01:06:36 00:01:03 00:38:03
26 Jonathan Thomson 1980 GBR 1335 02:12:21 00:22:30 00:01:55 01:06:47 00:01:10 00:39:56
27 Alex Green 1983 GBR 1324 02:12:22 00:27:42 00:02:37 01:04:36 00:00:46 00:36:39
28 Jonathan Tyler 1983 GBR 1336 02:12:30 00:24:24 00:02:38 01:03:55 00:01:10 00:40:22
29 Dave Asher 1981 GBR 1319 02:13:51 00:23:36 00:01:43 01:06:01 00:01:05 00:41:24
30 Mattias Männi 1983 EST 1310 02:13:55 00:24:43 00:02:15 01:03:58 00:01:23 00:41:34
31 Christian Bergara 1982 GBR 1320 02:15:18 00:24:31 00:02:35 01:03:55 00:01:11 00:43:05
32 Indrek Eensalu 1980 EST 1302 02:16:56 00:21:58 00:02:12 01:06:53 00:01:17 00:44:34
33 Aleksei Trunin 1981 EST 1314 02:20:43 00:26:59 00:02:31 01:07:01 00:01:28 00:42:41
34 Indrek Hääl 1980 EST 1304 02:21:42 00:24:39 00:02:41 01:10:07 00:01:24 00:42:47
35 Aleksander Varikov 1983 EST 1316 02:21:47 00:26:25 00:02:35 01:09:12 00:00:56 00:42:37
36 Raiko Tutt 1979 EST 1315 02:22:36 00:25:41 00:02:41 01:07:14 00:01:51 00:45:08
37 Mait Laidvee 1982 EST 1351 02:24:32 00:28:38 00:02:31 01:08:16 00:01:11 00:43:54
38 Anton Antonyuk 1983 UKR 1345 02:28:03 00:24:39 00:02:46 01:14:02 00:01:21 00:45:13
39 Siim Lauri 1983 EST 1350 02:28:18 00:23:35 00:02:20 01:11:56 00:01:37 00:48:48
40 Quentin Arnaud 1982 FRA 1318 02:31:14 00:27:28 00:02:37 01:11:14 00:01:40 00:48:14
41 Andrii Magdysh 1979 UKR 1347 02:33:36 00:24:32 00:02:50 01:12:35 00:01:33 00:52:05
42 Margus Tammemäe 1979 EST 1313 02:33:44 00:32:49 00:02:47 01:07:01 00:02:20 00:48:44
43 Kalev Kruus 1979 EST 1307 02:43:29 00:30:17 00:03:03 01:09:48 00:02:27 00:57:53
44 Warren Muscat 1979 MLT 1344 02:56:13 00:29:33 00:02:33 01:18:49 00:02:09 01:03:07
Program notes:

Technical Delegate: Eero Raudsepp/EST. Head Referee: Duncan Hough/GBR. Competition Jury: Eero Raudsepp/EST, Renato Bertrandi/ITA, Margus Lepik/EST.
Distances: Swim: 1500m (point to point) Bike: 40km (2 laps) Run: 10km (1 lap).
Water temperature 23.5ºC,  Air temperature 20.4ºC. Wetsuits forbidden.
Athlete #1345 Antonyuk/UKR served a 2 minutes penalty during the bike segment.