Results: 2018 Tiszaujvaros ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Tiszaujvaros, Hungary • 08 Jul, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Gregory Barnaby 1991 ITA 31 00:55:00 00:09:12 00:00:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Matthew Sharpe 1991 CAN 1 DNF 00:09:08 00:00:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Bence Bicsák 1995 HUN 2 DNF 00:09:19 00:00:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tamás Tóth 1989 HUN 3 DNF 00:09:10 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sylvain Fridelance 1995 SUI 4 DNF 00:09:04 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jørgen Gundersen 1995 NOR 5 DNF 00:09:02 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 6 DNF 00:08:47 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Vasco Vilaca 1999 POR 7 DNF 00:09:18 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Anthony Pujades 1991 FRA 8 DNF 00:08:40 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Manoel Messias 1996 BRA 9 DNF 00:09:28 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Csongor Lehmann 1999 HUN 10 DNF 00:08:53 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Maximilian Schwetz 1991 GER 11 DNF 00:08:57 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Christopher Perham 1995 GBR 12 DNF 00:09:06 00:00:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Samuel Dickinson 1997 GBR 14 DNF 00:08:59 00:00:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Felipe Barraza 1991 CHI 15 DNF 00:09:20 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 16 DNF 00:09:15 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Seth Rider 1997 USA 17 DNF 00:09:10 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Aurelien Raphael 1988 FRA 18 DNF 00:08:39 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gianluca Pozzatti 1993 ITA 19 DNF 00:09:13 00:00:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Igor Polyanskiy 1990 RUS 20 DNF 00:08:46 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Matthew Roberts 1996 AUS 21 DNF 00:09:03 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Brandon Copeland 1996 AUS 22 DNF 00:09:17 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gábor Faldum 1988 HUN 23 DNF 00:09:16 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 24 DNF 00:09:30 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Antonio Benito Lopez 1994 ESP 25 DNF 00:09:17 00:00:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kenji Nener 1993 ITU 26 DNF 00:09:13 00:00:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Bob Haller 1993 LUX 27 DNF 00:09:26 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Morgan Pearson 1993 USA 28 DNF 00:09:14 00:00:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tom Richard 1993 FRA 29 DNF 00:09:12 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Francesc Godoy Contreras 1986 ESP 30 DNF 00:08:49 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: John Petrides/GBR. Head Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: John Petrides/GBR, Eugene Kraus/LUX, Tamas Liptak/HUN.
Distances: Swim 750 m (3 laps), Bike 20 km (8 laps) Run 5 km (4 laps)
Water temperature 26.3º Air temperature 27.4ºC. Wetsuits not allowed.
Race was interrupted during the bike segment.
All the athletes received the points corresponding to the 15th position.