Results: 2018 Tiszaujvaros ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 1 Junior Men
Tiszaujvaros, Hungary • 07 Jul, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Marchelo Kunzelmann 1999 GER 9 00:36:50 00:06:37 00:01:02 00:17:56 00:00:35 00:10:42
2 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 6 00:37:06 00:06:34 00:01:05 00:17:54 00:00:31 00:11:04
3 Levente Karai 2000 HUN 10 00:37:16 00:06:13 00:01:04 00:18:17 00:00:35 00:11:09
4 Aurél Sinkó-Uribe 1999 HUN 21 00:37:22 00:06:21 00:01:03 00:18:11 00:00:33 00:11:17
5 Sam Vanderjeugt Rojas 2000 CRC 3 00:37:32 00:06:31 00:01:04 00:18:00 00:00:34 00:11:25
6 Tomas Zikmund 1999 CZE 18 00:37:34 00:06:26 00:01:04 00:18:04 00:00:35 00:11:26
7 Shing Him Yu 1999 HKG 2 00:37:43 00:06:30 00:01:01 00:18:07 00:00:35 00:11:32
8 Asher Biggs 1999 RSA 4 00:37:46 00:07:00 00:01:03 00:18:41 00:00:32 00:10:32
9 Raz Haim 1999 ISR 11 00:37:50 00:06:58 00:01:04 00:18:43 00:00:36 00:10:31
10 Dawid Goryński 2000 POL 12 00:38:01 00:07:13 00:01:04 00:18:28 00:00:31 00:10:47
11 Péter Molnár 2002 HUN 19 00:38:16 00:06:27 00:01:04 00:18:04 00:00:35 00:12:08
12 Tomas Kriz 2000 CZE 8 00:39:53 00:06:35 00:01:03 00:19:06 00:00:34 00:12:36
13 Krisztián Pop 2001 HUN 23 00:40:00 00:06:39 00:01:05 00:20:19 00:00:38 00:11:21
14 Žiga Hutter 2000 SLO 5 00:40:15 00:06:25 00:01:04 00:20:33 00:00:36 00:11:39
15 Catalin Romas 2000 ROU 14 00:40:32 00:07:07 00:01:05 00:20:38 00:00:36 00:11:08
16 Elias Škufca 2002 SLO 16 00:40:47 00:07:17 00:01:05 00:19:37 00:00:32 00:12:18
17 Botond Portik 2002 HUN 22 00:41:10 00:06:56 00:01:05 00:20:06 00:00:38 00:12:27
18 Braden Kersey 2001 CAN 7 00:41:19 00:07:10 00:01:03 00:20:38 00:00:40 00:11:50
19 Dan Alexander Totdjman 2001 ISR 20 00:41:24 00:07:08 00:01:07 00:19:47 00:00:39 00:12:45
20 Máté Vajvoda 2001 HUN 24 00:42:07 00:06:47 00:01:06 00:21:11 00:00:37 00:12:28
21 Sámuel Fodor 2002 HUN 17 00:42:53 00:07:35 00:01:08 00:20:52 00:00:36 00:12:44
22 Roland Béres 1999 HUN 15 00:44:58 00:07:35 00:01:13 00:21:38 00:00:36 00:13:58
DNF Cheung Sing Nicholas Tsang 2000 HKG 1 DNF 00:06:33 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: John Petrides/GBR. Head Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: John Petrides/GBR, Eugene Kraus/LUX, Tamas Liptak/HUN.
Distances: Swim 500 m (2 laps), Bike 12 km (2 laps) Run 3.3 km (2 laps)
Water temperature 22.8ºC. Air Temperature 25.2ºC. Wetsuits not allowed.
Top 9 athletes plus the three best times are progressing to the final.