Results: 2019 ITU World Triathlon Grand Final Lausanne | 18-19 Male AG
Lausanne, Switzerland • 01 Sep, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Calvin Franklin 2000 AUS 20011 02:09:32 00:23:57 00:02:04 01:02:48 00:01:30 00:39:11
2 Cesar Humberto Mancilla González 2001 MEX 20022 02:11:18 00:21:48 00:01:46 01:06:54 00:01:26 00:39:22
3 Michael Ylinen 2000 AUS 20012 02:12:27 00:25:16 00:01:55 01:04:40 00:01:26 00:39:08
4 Louis Raskin 2000 BEL 20013 02:12:43 00:23:43 00:02:03 01:03:06 00:01:33 00:42:15
5 Connor Reichel 2000 USA 20006 02:13:13 00:21:51 00:02:01 01:07:23 00:01:26 00:40:28
6 Andres Scherpereel 2000 BEL 20014 02:13:49 00:23:56 00:02:05 01:07:27 00:01:22 00:38:57
7 Jaxon Batten 2001 USA 20025 02:15:16 00:24:26 00:02:04 01:05:26 00:01:30 00:41:48
8 Jake Ballantine 2001 USA 20024 02:17:09 00:24:11 00:02:10 01:10:37 00:00:00 00:00:00
9 Jack Powis 2001 GBR 20020 02:18:16 00:27:31 00:02:14 01:06:02 00:01:38 00:40:49
10 Matthew Richard 2000 USA 20007 02:18:27 00:26:52 00:02:33 01:08:14 00:01:36 00:39:10
11 Javier Diaz De Leon Aranda 2001 MEX 20021 02:18:29 00:23:42 00:02:11 01:10:44 00:01:34 00:40:17
12 Ethan Gillespie 2000 NZL 20023 02:18:51 00:25:08 00:02:08 01:07:55 00:01:24 00:42:15
13 George Comins 2000 GBR 20019 02:22:07 00:27:33 00:02:15 01:08:58 00:01:30 00:41:49
14 Maxwell Stapel-Kalat 2000 USA 20009 02:24:23 00:25:08 00:02:04 01:09:00 00:01:27 00:46:41
15 Leonel Antonio Lucas Vera 2000 ECU 20018 02:25:27 00:31:51 00:02:04 01:11:35 00:01:27 00:38:29
16 FrÉdÉric VallÉe 2000 CAN 20017 02:27:25 00:28:37 00:02:12 01:08:51 00:01:34 00:46:08
17 Matthew Stann 2000 USA 20008 02:29:59 00:27:25 00:02:13 01:16:52 00:01:26 00:42:03
18 David Tessier 2000 CAN 20016 02:32:04 00:33:21 00:02:12 01:12:35 00:01:48 00:42:06
19 Philippe Paquin-Hirtle 2000 CAN 20015 02:47:01 00:28:31 00:02:57 01:25:06 00:02:03 00:48:22
20 Amadeus Bellenger 2001 AUS 20010 02:47:55 00:29:56 00:02:20 01:21:42 00:01:38 00:52:17
21 Cirus Stowe 2001 USA 20005 02:51:07 00:25:49 00:02:23 01:23:43 00:01:51 00:57:19
22 Justin Ferguson 2001 USA 20001 02:55:45 00:30:57 00:02:51 01:22:38 00:01:58 00:57:19
DSQ Cole Ridenour 2001 USA 20003 DSQ 00:23:53 00:02:06 01:04:51 00:01:27 00:37:14
DNF Erik Huuki 2001 USA 20002 DNF 00:21:31 00:02:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Bex Stubbings/GBR. Head referee: Howard Vine/GBR. Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Loreen Barnett/CAN,Michael Kumli/SUI.
Distances: Swim 15000 m (1 lap), Bike 40 km (2 laps), Run 10 km (5.2 km + 4.8 km)
Water temperature 23º. Wetsuits not allowed.