Results: 2019 ITU World Triathlon Grand Final Lausanne | 55-59 Female AG
Lausanne, Switzerland • 01 Sep, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Linda Robb 1964 USA 22113 02:32:21 00:26:47 00:03:09 01:14:42 00:02:18 00:45:23
2 Françoise Théate 1963 BEL 22141 02:37:20 00:26:55 00:02:52 01:19:08 00:02:27 00:45:56
3 Janet Ferguson 1961 AUS 22134 02:38:43 00:33:32 00:02:45 01:15:24 00:02:17 00:44:42
4 Leslie Knibb 1963 USA 22119 02:40:28 00:28:11 00:03:01 01:12:33 00:02:41 00:54:01
5 Alison Bird 1964 GBR 22155 02:41:49 00:31:31 00:02:56 01:16:15 00:02:22 00:48:42
6 Alex Le Bek 1963 GBR 22163 02:43:10 00:34:45 00:02:59 01:15:30 00:02:34 00:47:20
7 Michele Tuttle 1963 USA 22120 02:44:27 00:29:45 00:03:07 01:17:24 00:02:29 00:51:40
8 Linda Potts 1962 RSA 22181 02:44:52 00:32:37 00:03:12 01:16:32 00:02:31 00:49:59
9 Alexandra Knowles 1964 GBR 22162 02:46:32 00:35:39 00:02:44 01:15:03 00:02:18 00:50:47
10 Beth Ordman 1964 CAN 22149 02:46:46 00:28:57 00:04:43 01:19:33 00:02:44 00:50:48
11 Angie Ridgwell 1964 GBR 22169 02:46:54 00:33:27 00:03:10 01:18:34 00:02:18 00:49:23
12 Andrea Leber 1964 USA 22112 02:47:00 00:36:15 00:02:45 01:15:40 00:02:28 00:49:51
13 Kathleen Reimann 1964 SUI 22110 02:47:51 00:29:26 00:03:26 01:16:23 00:03:01 00:55:33
14 Pippa Michaels 1961 USA 22127 02:48:03 00:32:14 00:03:45 01:21:46 00:02:22 00:47:55
15 Deborah Lloyd 1961 GBR 22164 02:49:28 00:34:49 00:03:00 01:16:30 00:02:19 00:52:49
16 Anne Ephraums 1963 GBR 22157 02:49:31 00:28:53 00:03:16 01:20:41 00:02:49 00:53:51
17 Sue Kumleben 1961 USA 22126 02:49:41 00:30:23 00:02:32 01:21:40 00:02:25 00:52:39
18 Tina Van Wyk 1963 RSA 22182 02:49:58 00:31:36 00:03:17 01:19:07 00:02:42 00:53:15
19 Amy Rappaport 1960 USA 22129 02:50:20 00:33:27 00:03:53 01:23:53 00:03:38 00:45:28
20 Anne Morrissey 1960 IRL 22172 02:50:20 00:30:47 00:02:58 01:21:51 00:02:29 00:52:13
21 Lisa Clark 1962 USA 22122 02:50:28 00:30:23 00:05:16 01:22:52 00:03:25 00:48:30
22 Anita Ribary 1962 SUI 22111 02:50:39 00:38:11 00:03:34 01:16:56 00:02:27 00:49:30
23 Emiko Fukuta 1962 JPN 22174 02:50:56 00:33:28 00:02:54 01:22:28 00:03:09 00:48:56
24 Sue Phillips 1962 AUS 22137 02:51:05 00:32:40 00:03:04 01:21:50 00:02:19 00:51:09
25 Ann Johnstone 1962 GBR 22161 02:51:30 00:30:26 00:02:51 01:23:09 00:02:31 00:52:31
26 Gina Samland 1964 USA 22114 02:51:37 00:31:38 00:03:44 01:20:33 00:02:54 00:52:46
27 Cynthia Hutchings 1963 USA 22118 02:52:32 00:28:13 00:03:03 01:24:15 00:02:37 00:54:23
28 Maximiliana Itta 1961 NED 22177 02:52:33 00:29:19 00:03:32 01:19:38 00:03:07 00:56:56
29 Pauline Percy 1962 GBR 22167 02:52:39 00:30:23 00:02:54 01:22:17 00:02:15 00:54:49
30 Christine Pout 1961 GBR 22168 02:53:42 00:31:40 00:03:19 01:19:32 00:02:51 00:56:19
31 Amanda Daffas 1964 AUS 22132 02:53:56 00:37:22 00:03:15 01:18:01 00:02:24 00:52:53
32 Teresa Willcox 1960 GBR 22170 02:54:29 00:36:21 00:02:35 01:16:50 00:02:28 00:56:13
33 Irene Engler 1962 SUI 22109 02:54:34 00:32:43 00:02:56 01:18:13 00:02:44 00:57:56
34 Rebecca Griffin 1962 USA 22125 02:55:47 00:32:00 00:03:41 01:23:34 00:02:59 00:53:32
35 Dana Hylakova 1961 CZE 22151 02:56:46 00:36:42 00:02:43 01:22:16 00:02:14 00:52:49
36 Clare Johnson 1962 GBR 22160 02:57:11 00:33:36 00:03:37 01:17:11 00:02:50 00:59:54
37 Angela Boczek 1961 GER 22171 02:57:58 00:35:53 00:02:56 01:21:32 00:02:26 00:55:11
38 Laura Money 1964 CAN 22148 02:58:30 00:35:20 00:03:47 01:23:24 00:03:05 00:52:53
39 Marianne Schwarzbauer 1964 AUT 22140 02:59:13 00:41:05 00:03:54 01:19:57 00:02:58 00:51:16
40 Sarah Blair 1963 NZL 22179 02:59:19 00:33:16 00:03:24 01:23:44 00:02:58 00:55:55
41 Elizabeth Batt 1964 GBR 22153 02:59:52 00:41:49 00:03:36 01:18:32 00:02:39 00:53:15
42 Eva Kiss-Kraft 1960 AUT 22139 03:00:13 00:31:43 00:03:34 01:22:06 00:02:59 00:59:49
43 Denise Walters 1963 USA 22121 03:01:08 00:37:12 00:04:00 01:22:54 00:02:51 00:54:09
44 Karen Blamick 1963 USA 22116 03:01:39 00:34:01 00:03:45 01:22:11 00:03:21 00:58:19
45 Ann Pendred 1962 GBR 22166 03:01:42 00:34:42 00:03:05 01:27:22 00:02:46 00:53:45
46 Ann Domigan 1962 USA 22124 03:03:54 00:35:45 00:03:57 01:25:37 00:03:03 00:55:31
47 Marie-AndrÉe VallÉe 1961 CAN 22150 03:04:12 00:33:35 00:05:14 01:29:42 00:03:04 00:52:36
48 Helen Mcarthur 1962 AUS 22135 03:05:20 00:37:05 00:02:59 01:28:24 00:02:27 00:54:23
49 Sindy Hooper 1962 CAN 22146 03:05:37 00:33:27 00:03:18 01:26:47 00:03:18 00:58:45
50 Helene Boisvert 1961 CAN 22143 03:06:12 00:37:27 00:03:52 01:25:49 00:03:41 00:55:22
51 Charlotte Jassan Von Rosen 1961 MEX 22176 03:06:15 00:34:35 00:03:42 01:26:10 00:05:41 00:56:05
52 Carol Braun 1963 USA 22117 03:07:08 00:38:49 00:04:18 01:29:15 00:03:48 00:50:56
53 Ruth Bullen 1960 AUS 22130 03:07:31 00:37:11 00:03:05 01:26:55 00:03:05 00:57:13
54 Jane Davis 1960 AUS 22133 03:08:29 00:38:14 00:04:24 01:27:38 00:03:08 00:55:04
55 Christine Bayless 1960 USA 22128 03:09:14 00:38:33 00:04:51 01:28:25 00:02:47 00:54:37
56 Purificacion Lopez Mahia 1963 ESP 22152 03:09:40 00:45:07 00:04:05 01:26:54 00:02:27 00:51:05
57 Misato Fujita 1964 JPN 22173 03:09:51 00:35:52 00:03:43 01:24:13 00:03:27 01:02:35
58 Sylvie Leduc 1964 CAN 22147 03:11:34 00:34:00 00:03:48 01:31:15 00:02:29 01:00:00
59 Jill Carlin 1961 GBR 22156 03:14:18 00:39:40 00:03:44 01:27:01 00:03:02 01:00:50
60 Marie Donnelly 1962 CAN 22145 03:16:33 00:40:55 00:04:46 01:27:32 00:03:32 00:59:46
61 Elizma Geldenhuys 1964 RSA 22108 03:17:09 00:40:32 00:03:33 01:26:37 00:03:29 01:02:55
62 Lee Callum 1960 AUS 22131 03:18:34 00:36:22 00:03:51 01:32:19 00:03:29 01:02:31
63 Virginia Graham 1961 GBR 22158 03:24:32 00:43:44 00:03:52 01:22:22 00:03:23 01:11:08
64 Marianne Sirnes Engen 1961 NOR 22178 03:28:56 00:42:38 00:04:17 01:31:43 00:03:35 01:06:41
65 Deborah Barnes 1963 CAN 22142 03:33:22 00:34:47 00:04:16 01:37:47 00:03:38 01:12:53
66 Midori Kurobane 1962 JPN 22175 03:33:39 00:55:44 00:03:35 01:32:14 00:03:50 00:58:13
67 Amanda Power 1962 AUS 22138 04:01:01 00:43:53 00:07:35 01:45:08 00:05:02 01:19:21
DNF Marcelle Painter 1961 AUS 22136 DNF 00:31:36 00:03:38 01:19:50 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Bex Stubbings/GBR. Head referee: Howard Vine/GBR. Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Loreen Barnett/CAN,Michael Kumli/SUI.
Distances: Swim 15000 m (1 lap), Bike 40 km (2 laps), Run 10 km (5.2 km + 4.8 km)
Water temperature 23º. Wetsuits not allowed.