Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sophie Linn 1995 AUS 117 01:59:37 00:19:58 00:00:00 01:03:41 00:00:00 00:35:58
2 Sarika Nakayama 2000 JPN 120 02:00:19 00:19:58 00:00:00 01:03:45 00:00:00 00:36:36
3 Niina Kishimoto 1995 JPN 101 02:00:31 00:20:00 00:00:00 01:03:32 00:00:00 00:36:59
4 Yurie Kato 1987 JPN 107 02:00:40 00:20:05 00:00:00 01:03:35 00:00:00 00:37:00
5 Konami Ushioda 1997 JPN 112 02:01:12 00:20:46 00:00:00 01:02:53 00:00:00 00:37:33
6 Tsudoi Miyazaki 1996 JPN 128 02:01:16 00:20:47 00:00:00 01:02:51 00:00:00 00:37:38
7 Emy Legault 1996 CAN 115 02:01:17 00:20:07 00:00:00 01:03:30 00:00:00 00:37:40
8 Yun-Jung Jang 1988 KOR 102 02:01:34 00:20:03 00:00:00 01:03:34 00:00:00 00:37:57
9 Fuka Sega 1998 JPN 119 02:02:10 00:19:41 00:00:00 01:03:59 00:00:00 00:38:30
10 Yuki Sugihara 1998 JPN 122 02:02:25 00:20:48 00:00:00 01:02:54 00:00:00 00:38:43
11 Yoshiko Eda 1993 JPN 130 02:02:50 00:20:12 00:00:00 01:03:38 00:00:00 00:39:00
12 Mary Alex England 1994 USA 110 02:02:54 00:20:51 00:00:00 01:02:51 00:00:00 00:39:12
13 Ayami Taketomo 1985 JPN 108 02:03:00 00:20:06 00:00:00 01:03:39 00:00:00 00:39:15
14 Gyuri Kim 1998 KOR 106 02:03:09 00:20:48 00:00:00 01:02:52 00:00:00 00:39:29
15 Erika Tanno 1989 JPN 124 02:03:23 00:20:51 00:00:00 01:02:51 00:00:00 00:39:41
16 Jia-Chi Kuo 1998 TPE 121 02:03:40 00:20:46 00:00:00 01:02:59 00:00:00 00:39:55
17 Mayu Tanaka 1997 JPN 118 02:04:10 00:20:07 00:00:00 01:03:35 00:00:00 00:40:28
18 Naomi Takamine 1986 JPN 111 02:04:25 00:20:40 00:00:00 01:03:05 00:00:00 00:40:40
19 Minori Ikeno 1997 JPN 125 02:04:38 00:19:55 00:00:00 01:03:45 00:00:00 00:40:58
20 Chi Wen Chang 1998 TPE 109 02:04:53 00:20:43 00:00:00 01:03:05 00:00:00 00:41:05
21 Gina Sereno 1995 USA 129 02:05:13 00:21:50 00:00:00 01:07:03 00:00:00 00:36:20
22 Hye Rim Jeong 1999 KOR 116 02:05:45 00:20:01 00:00:00 01:03:36 00:00:00 00:42:08
23 Misaki Kago 1996 JPN 103 02:06:13 00:20:14 00:00:00 01:03:26 00:00:00 00:42:33
24 Ami Asada 1999 JPN 135 02:07:05 00:20:52 00:00:00 01:02:52 00:00:00 00:43:21
25 Yurina Kawasaki 1986 JPN 123 02:07:15 00:20:53 00:00:00 01:08:05 00:00:00 00:38:17
26 Ji Yeon Kim 1990 KOR 105 02:07:18 00:20:06 00:00:00 01:03:28 00:00:00 00:43:44
27 Cha Hee Pyeon 1999 KOR 126 02:08:39 00:21:06 00:00:00 01:07:48 00:00:00 00:39:45
28 Otono Maeda 1997 JPN 131 02:10:00 00:21:42 00:00:00 01:07:13 00:00:00 00:41:05
29 Ayano Sasaki 1998 JPN 133 02:11:47 00:23:42 00:00:00 01:09:16 00:00:00 00:38:49
30 Lara Gruden 1990 USA 136 02:12:12 00:22:07 00:00:00 01:06:52 00:00:00 00:43:13
31 Zhiyun Lin 1986 SGP 138 02:25:58 00:26:09 00:00:00 01:15:07 00:00:00 00:44:42
32 Mio Nagashima 2000 JPN 137 02:27:44 00:22:03 00:00:00 01:16:05 00:00:00 00:49:36
33 Sukhyeon Choi 1998 KOR 134 02:32:05 00:22:24 00:00:00 01:20:23 00:00:00 00:49:18
DSQ Misaki Tanaka 1998 JPN 139 DSQ 00:21:55 00:00:00 01:11:19 00:00:00 00:36:07
DNF Marissa Ferrante 1991 USA 104 DNF 00:20:18 00:00:00 01:03:24 00:00:00 00:00:00
DNF Minami Kubono 1997 JPN 114 DNF 00:20:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Fumika Matsumoto 1995 JPN 127 DNF 00:22:09 00:00:00 01:06:48 00:00:00 00:00:00
DNF Junna Wada 2000 JPN 132 DNF 00:21:54 00:00:00 01:20:33 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Xiaodong Chang/CHN. Head Referee: Satoru Takahashi/JPN. Competition Jury: Xiadong Chang/CHN, Hiroshi Kobayashi/JPN, Tetsuya Otaki/JPN.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 40 km (1 lap), Run 10 km (approach 6km + 2 laps).