Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Olivia Mathias 1998 GBR 1 01:01:46 00:09:24 00:01:21 00:32:13 00:00:26 00:18:22
2 Carlotta Missaglia 1999 ITA 16 01:01:55 00:10:00 00:01:20 00:31:50 00:00:23 00:18:22
3 Sophie Alden 1998 GBR 2 01:01:57 00:09:25 00:01:25 00:32:11 00:00:28 00:18:28
4 Kiara Lenaertz 1998 BEL 24 01:01:59 00:09:55 00:01:23 00:31:54 00:00:23 00:18:24
5 Alicja Ulatowska 1996 POL 7 01:02:17 00:09:27 00:01:24 00:32:05 00:00:24 00:18:57
6 Iveta Fairaislova 1998 CZE 11 01:02:27 00:09:46 00:01:28 00:31:57 00:00:23 00:18:53
7 Marta Lagownik 1995 POL 9 01:02:30 00:10:23 00:01:21 00:32:05 00:00:25 00:18:16
8 Federica Parodi 1996 ITA 6 01:02:37 00:09:56 00:01:23 00:31:54 00:00:24 00:19:00
9 Quinty Schoens 1999 NED 12 01:02:39 00:09:59 00:01:28 00:31:44 00:00:24 00:19:04
10 Annika Koch 1999 GER 25 01:02:43 00:10:27 00:01:21 00:32:00 00:00:25 00:18:30
11 Selina Klamt 2001 GER 43 01:02:55 00:09:45 00:01:32 00:31:55 00:00:25 00:19:18
12 Bronwen Owen 1997 GBR 15 01:02:56 00:10:25 00:01:31 00:33:20 00:00:30 00:17:10
13 Sian Rainsley 1997 GBR 21 01:03:21 00:09:45 00:01:32 00:31:56 00:00:25 00:19:43
14 Solveig Løvseth 1999 NOR 46 01:03:42 00:10:17 00:01:28 00:32:06 00:00:30 00:19:21
15 Stine Dale 1998 NOR 30 01:03:55 00:09:52 00:01:33 00:32:31 00:00:31 00:19:28
16 Ivana Kuriackova 1994 SVK 19 01:04:01 00:09:59 00:01:27 00:32:27 00:00:28 00:19:40
17 Marije Dankelman 1997 NED 17 01:04:11 00:09:55 00:01:29 00:32:25 00:00:24 00:19:58
18 Diana Isakova 1999 RUS 23 01:04:28 00:09:24 00:01:28 00:33:04 00:00:29 00:20:03
19 Noémi Sárszegi 1996 HUN 10 01:04:37 00:10:28 00:01:30 00:33:19 00:00:27 00:18:53
20 Kirsten Nuyes 1997 NED 3 01:04:47 00:09:44 00:01:35 00:32:32 00:00:27 00:20:29
21 Alevtina Stetsenko 2001 RUS 32 01:04:54 00:10:03 00:01:22 00:33:54 00:00:26 00:19:09
22 Renáta Fuchs 1995 HUN 42 01:05:07 00:10:17 00:01:29 00:32:06 00:00:28 00:20:47
23 Dorka Putnóczki 1999 HUN 18 01:05:16 00:09:30 00:01:37 00:32:48 00:00:26 00:20:55
24 Paulina Klimas 1995 POL 22 01:05:19 00:10:05 00:01:40 00:32:07 00:00:31 00:20:56
25 Viktoria Akhmetshina 1999 RUS 31 01:05:28 00:09:33 00:01:38 00:34:28 00:00:29 00:19:20
26 Dorottya Petrov 1999 HUN 27 01:05:42 00:09:56 00:01:31 00:32:26 00:00:29 00:21:20
27 Chantal Boubakeur 1998 GER 38 01:06:15 00:10:19 00:01:38 00:33:59 00:00:29 00:19:50
28 Noam Fishman 1997 ISR 14 01:06:18 00:09:59 00:01:31 00:32:24 00:00:33 00:21:51
29 Isabel Neese 1998 GER 26 01:06:29 00:10:20 00:01:43 00:35:24 00:00:29 00:18:33
30 Katrin Zaitseva 1996 EST 20 01:06:34 00:09:54 00:01:34 00:34:31 00:00:28 00:20:07
31 Fanni Soós 1999 HUN 28 01:06:57 00:10:27 00:01:33 00:34:01 00:00:29 00:20:27
32 Tatsiana Luksha 1997 BLR 36 01:07:30 00:10:17 00:01:39 00:34:04 00:00:28 00:21:02
33 Julia Sanecka 2001 POL 41 01:08:21 00:09:58 00:01:30 00:35:55 00:00:28 00:20:30
34 Alida Lilljequist 1998 SWE 34 01:11:11 00:10:15 00:01:39 00:35:30 00:00:32 00:23:15
35 Valiantsina Zeliankevich 1999 BLR 40 01:11:46 00:10:09 00:01:35 00:37:27 00:00:27 00:22:08
LAP Klaudia Petters 1999 POL 39 LAP 00:10:24 00:01:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Estelle Perriard 1995 SUI 5 DNF 00:10:14 00:01:32 00:32:04 00:00:27 00:00:00
DNF Hanna Kazmierczak 1990 POL 29 DNF 00:10:24 00:01:30 00:35:32 00:00:29 00:00:00
DNF Carlotta Bonacina 1999 ITA 44 DNF 00:09:27 00:01:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jasmin Weber 1998 SUI 8 DNF 00:10:07 00:01:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ekaterina Shabalina 1998 RUS 45 DNF 00:09:56 00:01:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Maria Pytel 1986 POL 35 DNF 00:10:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Marco Van Oostende/NED. Head Referee: Ljudmila Medan/SRB. Competition Jury: Marco Van Oostende/ NED, Herwig Grabner/AUT, Pawel Mlynarczyk/POL.

Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (2 laps)

Water Temperature 14.2ºC. Air Temperature
21.1ºC. Wetsuits allowed.

Athlete #38 Boumakeur/GER served a 10 seconds penalty in T1.