Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Denis Pierrat 1958 FRA 1271 09:50:47 01:04:38 00:05:19 05:08:01 00:06:40 03:26:11
2 Peter Van Ravenswaaij 1960 NED 1263 09:56:41 01:12:11 00:04:53 05:07:29 00:04:26 03:27:44
3 Patrick Le Meur 1961 FRA 1270 10:03:44 01:04:49 00:04:56 05:13:04 00:04:18 03:36:39
4 Aart Van Wijk 1958 NED 1265 10:08:39 01:08:15 00:08:06 05:18:14 00:07:26 03:26:39
5 Pieter Iedema 1959 NED 1254 10:17:34 01:21:17 00:04:16 05:13:27 00:04:34 03:34:02
6 Konrad Schürmert 1961 GER 1278 10:32:03 01:25:35 00:08:48 05:21:36 00:07:07 03:28:58
7 Luc Jacquier 1960 FRA 1269 10:34:04 01:12:56 00:03:42 05:19:09 00:04:46 03:53:33
8 Bernd Sauter 1960 GER 1277 10:38:54 01:11:00 00:03:40 05:20:04 00:05:36 03:58:35
9 Theo Kion 1959 NED 1255 10:52:59 01:10:46 00:04:55 05:16:29 00:04:35 04:16:15
10 Leo Muijs 1958 NED 1257 10:56:07 01:09:43 00:05:20 05:05:58 00:05:06 04:30:02
11 Volker Forstmeyer 1958 GER 1275 11:22:55 01:19:41 00:05:59 05:18:14 00:08:36 04:30:27
12 Willem Van Der Voort 1959 NED 1261 11:28:59 01:14:24 00:10:12 05:42:35 00:07:39 04:14:10
13 Frank van Laere 1958 NED 1262 12:03:47 01:39:23 00:07:27 05:22:59 00:06:14 04:47:46
14 Vicente Alberto Vertiz Pani 1958 MEX 1279 12:19:37 01:17:11 00:08:19 06:33:43 00:08:41 04:11:45
15 Peter Macnaughton 1958 GBR 1273 12:22:22 01:06:50 00:06:21 05:24:38 00:11:58 05:32:37
16 Jerry Kreisher 1961 USA 1267 12:42:56 01:15:12 00:07:42 06:20:36 00:08:58 04:50:29
17 Peter Sheath 1959 GBR 1274 12:58:12 01:17:58 00:13:04 06:30:09 00:11:43 04:45:20
18 Bernd Mevenkamp 1958 GER 1276 12:59:14 01:11:28 00:06:31 06:14:49 00:07:50 05:18:38
19 Eibert Leusink 1959 NED 1256 13:17:47 01:12:45 00:06:19 05:46:48 00:14:31 05:57:26
20 Shaun Crowley 1960 GBR 1272 13:26:58 01:34:33 00:10:25 06:14:32 00:10:02 05:17:28
21 Jeff Dorrill 1961 USA 1266 14:13:44 01:47:58 00:17:03 06:36:43 00:25:30 05:06:33
22 Gary Mappin 1960 USA 1268 14:38:50 01:49:28 00:12:05 06:02:07 00:07:50 06:27:21
DNF Wilco Van Wee 1960 NED 1264 DNF 01:20:58 00:07:37 05:49:08 00:08:56 00:00:00
Program notes:

Technical Delagates: Kalle Jensen/NOR, Stefane Mauris/SUI. Head Referee Sander Verheuvel/NED. Competition Jury: Kalle Jensen/NOR, Bernard Saint-Jean/FRA, Patrick Kingma/NED.
Distances: swim 3.8 km (2 laps), bike 180.2 km (connection+2 laps+connection), run 42 km (6 laps)
Water temperature 20.4ºC Air temperature 16.6º. Wetsuits allowed.