Results: 2022 Americas Triathlon Cup Punta Cana | Elite Men
Punta Cana, Dominican Republic • 14 May, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Brent Demarest 1995 USA 3 01:51:14 00:17:41 00:01:07 01:00:16 00:00:36 00:31:32
2 Diego Alfredo Perez Flores 1995 MEX 9 01:51:28 00:17:57 00:01:09 01:00:02 00:00:48 00:31:30
3 Austin Hindman 1998 USA 2 01:51:28 00:17:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
4 Marc Dubrick 1994 USA 1 01:51:29 00:17:35 00:00:00 01:01:31 00:00:00 00:32:22
5 Aiden Longcroft-Harris 1998 CAN 8 01:51:53 00:17:34 00:01:10 01:00:25 00:00:44 00:31:58
6 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 4 01:52:00 00:17:54 00:01:11 01:00:04 00:00:57 00:31:53
7 Filip Mainville 2000 CAN 17 01:52:13 00:17:51 00:01:06 01:00:11 00:00:57 00:32:06
8 Liam Donnelly 1999 CAN 14 01:52:31 00:18:12 00:00:57 00:59:45 00:00:47 00:32:48
9 Nicholas Holmes 2002 USA 20 01:52:37 00:19:04 00:01:07 00:59:28 00:00:38 00:32:17
10 Michael Arishita 1994 USA 22 01:52:54 00:17:45 00:01:06 01:00:16 00:00:43 00:33:03
11 John Reed 2001 USA 16 01:53:33 00:17:41 00:01:08 01:00:17 00:00:49 00:33:36
12 Arne Leiss 2001 GER 25 01:53:50 00:18:00 00:01:16 00:59:54 00:00:52 00:33:47
13 Ivan Eduardo Castro Garcia 1995 MEX 18 01:53:58 00:17:46 00:01:06 01:00:15 00:00:49 00:33:59
14 Clayton Hutchins 1995 TRI 5 01:54:01 00:18:08 00:01:05 01:00:29 00:00:49 00:33:30
15 Benedikt Bettin 2001 GER 19 01:54:21 00:17:38 00:01:06 01:00:19 00:00:46 00:34:28
16 Alejandro Rodriguez Diez 2001 CUB 28 01:54:27 00:18:10 00:01:08 01:00:23 00:00:39 00:34:06
17 Thomas Sonnery-Cottet 1998 USA 11 01:54:35 00:17:31 00:01:12 01:00:21 00:00:48 00:34:41
18 Michael Simard 2001 CAN 23 01:54:50 00:18:04 00:01:18 00:59:49 00:00:52 00:34:46
19 Alvaro Campos Solano 2000 CRC 15 01:55:06 00:17:45 00:01:09 01:00:11 00:00:43 00:35:15
20 Pablo Herrera 1981 CRC 36 01:55:13 00:18:03 00:01:12 00:59:53 00:00:47 00:35:17
21 Pavlos Antoniades 2000 CAN 10 01:55:43 00:19:03 00:01:09 00:59:26 00:00:42 00:35:21
22 Griff Morgan 1998 USA 24 01:56:01 00:17:35 00:01:10 01:00:26 00:00:43 00:36:07
23 Andrew Shellenberger 2002 USA 12 01:56:09 00:17:33 00:01:13 01:00:21 00:00:45 00:36:15
24 Melvin Rafael Martinez Fernandez 2002 DOM 31 01:56:21 00:18:05 00:01:13 01:00:27 00:00:45 00:35:51
25 Petter Vega 1996 PAN 21 01:57:27 00:18:01 00:00:48 01:00:59 00:00:40 00:36:59
26 Mathieu Benoit 1999 CAN 35 01:58:12 00:18:11 00:01:16 01:00:13 00:00:49 00:37:43
27 Kevin Milian González 2003 CUB 39 02:00:12 00:20:07 00:01:18 01:02:08 00:00:48 00:35:48
28 David Alvarado Chou 1999 CRC 30 02:02:05 00:20:09 00:01:17 01:02:06 00:00:46 00:37:44
29 Daniel Arias Jimenez 2001 CRC 34 02:02:59 00:18:52 00:00:19 01:04:22 00:00:47 00:38:39
30 Jorge Emmanuel Alemañez Martínez 2003 CUB 33 02:04:15 00:19:01 00:01:15 01:03:22 00:00:53 00:39:44
31 Armando Abaunza 1992 PAN 32 02:08:21 00:19:28 00:01:23 01:02:46 00:01:04 00:43:40
DNF Krzysztof Hadas 1996 POL 29 00:21:46 00:01:18 01:04:20 00:00:52 00:00:00
DNF Solen Wood 2001 CAN 27 00:19:03 00:01:08 00:59:29 00:00:42 00:00:00
DNF Kevin Martínez 1999 DOM 38 00:18:05 00:01:05 01:17:21 00:00:00 00:00:00
DNF Victor Manuel Herrera De La Hoz 1997 CUB 26 00:18:11 00:01:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Victor Ortiz 1997 PAN 40 00:21:45 00:01:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF John Rasmussen 1991 CAN 6 00:17:37 00:01:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Diego Alejandro Lopez Acosta 1997 MEX 7 00:17:44 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Reg Whatley/USA. Head Referee: Nancy Claar/USA. Competition Jury: Reg Whatley/USA,  Félix Molina/MEX, Maria José Izquierdo/DOM.
Distances: Swim 1448 m (2 laps); Bike 40 km (5 laps); Run 10 km (3 laps)
Water temperature: 24.7ºC. Air temperature 28.2ºC. Wetsuits not allowed.