Results: 2022 Birmingham Commonwealth Games | Elite Women
Birmingham, Great Britain • 29 Jul, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
750m
T1 Bike
20km
T2 Run
5km
1 Flora Duffy 1987 BER 1 00:55:25 00:09:22 00:00:55 00:28:17 00:00:19 00:16:32
2 Georgia Taylor-Brown 1994 ENG 2 00:56:06 00:09:25 00:00:56 00:28:14 00:00:20 00:17:11
3 Beth Potter 1991 SCO 4 00:56:46 00:09:20 00:00:52 00:29:22 00:00:19 00:16:53
4 Sophie Coldwell 1995 ENG 3 00:57:06 00:09:26 00:00:58 00:29:08 00:00:20 00:17:14
5 Sophie Linn 1995 AUS 17 00:57:08 00:09:37 00:00:57 00:29:20 00:00:24 00:16:50
6 Non Stanford 1989 WAL 7 00:57:10 00:09:32 00:00:55 00:29:29 00:00:21 00:16:53
7 Olivia Mathias 1998 WAL 10 00:57:19 00:09:30 00:00:57 00:29:27 00:00:20 00:17:05
8 Simone Ackermann 1990 RSA 15 00:57:19 00:09:30 00:01:00 00:29:27 00:00:20 00:17:02
9 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 8 00:57:24 00:09:40 00:01:04 00:29:12 00:00:20 00:17:08
10 Emy Legault 1996 CAN 9 00:57:31 00:09:30 00:00:55 00:29:09 00:00:21 00:17:36
11 Charlotte Mcshane 1990 AUS 12 00:57:42 00:09:36 00:00:57 00:29:23 00:00:19 00:17:27
12 Sian Rainsley 1997 ENG 5 00:57:54 00:09:37 00:00:55 00:29:23 00:00:19 00:17:40
13 Dominika Jamnicky 1992 CAN 14 00:58:00 00:09:47 00:00:58 00:29:12 00:00:20 00:17:43
14 Natalie Van Coevorden 1992 AUS 6 00:58:01 00:09:28 00:00:59 00:29:29 00:00:20 00:17:45
15 Amelie Kretz 1993 CAN 22 00:58:03 00:09:40 00:01:04 00:29:11 00:00:18 00:17:50
16 Erica Hawley 1998 BER 19 00:58:29 00:09:41 00:01:02 00:29:16 00:00:23 00:18:07
17 Sophia Green 2000 SCO 21 00:58:33 00:09:39 00:00:59 00:29:20 00:00:22 00:18:13
18 Andrea Hansen 1982 NZL 18 00:59:54 00:10:09 00:01:00 00:30:41 00:00:20 00:17:44
19 Issy Morris 1999 WAL 23 01:00:16 00:09:49 00:00:57 00:31:04 00:00:24 00:18:02
20 Shanae Williams 1998 RSA 16 01:00:58 00:09:41 00:01:02 00:31:08 00:00:23 00:18:44
21 Hannah Newman 2000 RSA 20 01:04:08 00:10:12 00:01:02 00:32:53 00:00:21 00:19:40
22 Julie Staub 1986 MRI 25 01:05:33 00:11:15 00:01:20 00:32:47 00:00:28 00:19:43
23 Anri Krugel 1995 NAM 29 01:05:56 00:11:51 00:01:08 00:32:23 00:00:25 00:20:09
24 Imke Jagau 1990 NAM 27 01:06:12 00:12:16 00:01:09 00:32:17 00:00:20 00:20:10
25 Danica Bonello Spiteri 1981 MLT 26 01:07:21 00:11:16 00:01:09 00:33:04 00:00:31 00:21:21
26 Pragnya Mohan 1994 IND 24 01:07:27 00:11:26 00:01:11 00:32:53 00:00:25 00:21:32
27 Jenna Ross 1986 TTO 33 01:07:45 00:11:39 00:01:44 00:33:15 00:00:25 00:20:42
28 Sanjana Sunil Joshi 2005 IND 28 01:09:00 00:11:16 00:00:52 00:33:21 00:00:27 00:23:04
29 Stavri Pericleous 1989 CYP 32 01:10:36 00:11:02 00:01:36 00:37:55 00:00:40 00:19:23
30 Aisha Nasser Baksh 2003 KEN 30 01:13:26 00:12:41 00:01:24 00:36:24 00:00:44 00:22:13
31 Andriana Tukuvia 1996 SOL 34 01:32:53 00:14:59 00:01:19 00:45:34 00:00:28 00:29:33
32 Mercy Jane Adorkor Pappoe 1998 GHA 31 01:41:46 00:22:41 00:01:30 00:45:26 00:00:40 00:31:29
DNS Ainsley Thorpe 1998 NZL 11 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate Hugh McAtamney/IRL. Head Referee: Duncan Hugh/GBR. Competition Jury: Hugh McAtamney/IRL, Leslie Buchanan/CAN, Ian Howard/GBR.
Distances: Swim 750 m. (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (2 laps)
Water temperature 19.8ºC, air temperature 29ºC. Wetsuits allowed.
Athletes #8 Van Der Kaay/NZL and #33 Ross/TTO served 10 seconds penalty during the run segment.