Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Sebastien Carabin 1989 BEL 3010 01:42:47 00:28:55 00:00:40 00:59:57 00:00:35 00:12:42
2 Alessandro Saravalle 1996 ITA 3002 01:45:26 00:29:45 00:00:40 01:01:31 00:00:30 00:13:02
3 Nicolas De Smet 2001 BEL 3023 01:46:56 00:30:00 00:00:32 01:03:10 00:00:27 00:12:49
4 Luuk Chambeyron 1999 FRA 3022 01:47:21 00:28:57 00:00:40 01:03:06 00:00:37 00:14:03
5 Seppe Odeyn 1987 BEL 3009 01:47:32 00:28:56 00:00:40 01:04:12 00:00:32 00:13:13
6 Timothée Augeul 1999 FRA 3019 01:48:55 00:28:15 00:00:26 01:05:38 00:00:26 00:14:11
7 Wouter Dijkshoorn 1989 NED 3003 01:49:22 00:30:16 00:00:23 01:05:28 00:00:24 00:12:53
8 Giuseppe Lamastra 1984 ITA 3001 01:49:33 00:30:01 00:00:32 01:04:22 00:00:31 00:14:08
9 Sergio Correa González 1997 ESP 3005 01:51:52 00:28:53 00:00:31 01:08:49 00:00:25 00:13:15
10 Petr Cmunt 1996 CZE 3004 01:53:07 00:30:53 00:00:40 01:06:55 00:00:33 00:14:08
11 Daan Schouten 1994 NED 3011 01:56:30 00:31:40 00:00:33 01:08:07 00:00:52 00:15:21
12 Francisco Javier Prados Garrido 2002 ESP 3025 01:58:09 00:30:12 00:00:26 01:12:06 00:00:30 00:14:57
13 Sergio La Torre Gil 2000 ESP 3020 01:58:37 00:30:09 00:00:28 01:14:24 00:00:30 00:13:08
14 Brian Tetard 1995 FRA 3007 01:58:46 00:30:27 00:00:25 01:12:21 00:00:34 00:15:00
15 Quirijn Waaijenberg 1999 NED 3021 01:58:48 00:31:28 00:00:30 01:12:41 00:00:29 00:13:42
16 Hugo Bourjon 2001 FRA 3017 02:01:37 00:33:42 00:00:31 01:11:08 00:00:28 00:15:51
17 Enrique Fernández Pinedo 1984 ESP 3012 02:06:07 00:30:52 00:00:37 01:21:19 00:00:31 00:12:50
DSQ Rubén Velazquez Casto 1990 ESP 3008 DSQ 00:30:29 00:00:26 01:08:43 00:00:26 00:00:00
DNF Thibaut De Smet 1999 BEL 3016 DNF 00:29:36 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Andreas Silberbauer 1992 AUT 3006 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Manuel Menéndez Valledor 2001 ESP 3024 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Head Referee: Peter Thygesen/DEN
Competition Jury: Kalle Jensen/NOR, Chris Kitchen/IRL, Alicia Garcia/ESP
Distances: 1st Run 6.9km (2 laps), MTB 21km (2 laps), 2nd Run 3km (1 lap)
Air temperature 21ºC
Athletes #3011 Schouten/NED served 2x15 seconds penalties during the 2nd run.
Athletes #3008 Velazquez Casto/ESP was disqualified because he did not stop at the penalty box.