Results: 2022 Europe Triathlon Cup Quarteira | Elite Men
Quarteira, Portugal • 26 Mar, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Takumi Hojo 1996 JPN 1 01:46:21 00:18:25 00:01:13 00:55:33 00:00:29 00:30:41
2 Seth Rider 1997 USA 2 01:46:30 00:18:29 00:01:07 00:55:36 00:00:29 00:30:49
3 Daniel Dixon 2002 GBR 48 01:46:33 00:18:28 00:01:06 00:55:38 00:00:31 00:30:50
4 Gianluca Pozzatti 1993 ITA 21 01:46:37 00:18:28 00:01:05 00:55:39 00:00:31 00:30:54
5 Márk Dévay 1996 HUN 4 01:46:39 00:18:24 00:01:06 00:55:41 00:00:30 00:30:58
6 Simon Westermann 1998 SUI 25 01:46:42 00:18:30 00:01:05 00:55:36 00:00:33 00:30:58
7 Connor Bentley 2001 GBR 36 01:46:48 00:18:35 00:01:05 00:55:23 00:00:30 00:31:15
8 Kenji Nener 1993 JPN 6 01:46:49 00:18:27 00:01:03 00:55:42 00:00:30 00:31:07
9 Ricardo Batista 2000 POR 10 01:46:49 00:18:28 00:01:04 00:55:40 00:00:31 00:31:06
10 Noah Servais 1997 BEL 11 01:46:58 00:18:37 00:01:05 00:55:31 00:00:29 00:31:16
11 Justus Nieschlag 1992 GER 30 01:47:03 00:18:34 00:01:06 00:55:33 00:00:29 00:31:21
12 Samuel Dickinson 1997 GBR 12 01:47:36 00:18:33 00:01:08 00:55:29 00:00:32 00:31:54
13 Maxime Hueber-Moosbrugger 1996 FRA 72 01:47:47 00:19:16 00:01:11 00:56:36 00:00:32 00:30:12
14 Barclay Izzard 1998 GBR 32 01:47:53 00:18:46 00:01:06 00:57:09 00:00:27 00:30:25
15 Joao Pereira 1987 POR 29 01:48:05 00:18:48 00:01:08 00:57:07 00:00:32 00:30:30
16 Yanis Seguin 2000 FRA 42 01:48:21 00:18:52 00:01:10 00:56:59 00:00:31 00:30:49
17 Grant Sheldon 1994 GBR 23 01:48:31 00:18:45 00:01:10 00:57:12 00:00:34 00:30:50
18 Nicola Azzano 1997 ITA 5 01:48:38 00:18:42 00:01:09 00:57:14 00:00:30 00:31:03
19 Eric Diener 2000 GER 39 01:48:46 00:19:21 00:01:10 00:56:33 00:00:32 00:31:10
20 Alexandre Nobre 1994 POR 35 01:48:53 00:19:04 00:01:09 00:56:54 00:00:31 00:31:15
21 Guillaume Hay 2000 FRA 49 01:48:59 00:19:14 00:01:06 00:56:40 00:00:29 00:31:30
22 Thomas Bishop 1991 GBR 19 01:49:03 00:18:36 00:01:10 00:57:20 00:00:34 00:31:23
23 Alois Knabl 1992 AUT 9 01:49:08 00:18:38 00:01:05 00:57:20 00:00:34 00:31:31
24 Harry Leleu 1996 GBR 17 01:49:12 00:18:45 00:01:05 00:57:12 00:00:31 00:31:39
25 Jan Volar 1992 CZE 24 01:49:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
26 Gregor Payet 1995 LUX 33 01:49:20 00:19:13 00:01:05 00:56:46 00:00:32 00:31:44
27 Zsombor Dévay 2000 HUN 43 01:49:21 00:19:02 00:01:06 00:57:01 00:00:36 00:31:36
28 Henry Räppo 1998 EST 40 01:49:24 00:19:18 00:01:11 00:56:41 00:00:35 00:31:39
29 Sasha Caterina 2000 SUI 38 01:49:25 00:18:44 00:01:05 00:57:19 00:00:38 00:31:39
30 André Dias 1996 POR 64 01:49:49 00:18:39 00:01:08 00:57:19 00:00:33 00:32:10
31 Samuel Mileham 1998 AUS 70 01:49:54 00:19:16 00:01:09 00:56:45 00:00:33 00:32:11
32 Ludovic Séchaud 2000 SUI 53 01:49:57 00:19:12 00:01:10 00:56:41 00:00:34 00:32:20
33 Leon Pauger 1998 AUT 31 01:50:00 00:18:51 00:01:07 00:57:11 00:00:38 00:32:13
34 Pierre Moraz 1999 SUI 56 01:50:03 00:19:19 00:01:05 00:56:43 00:00:35 00:32:21
35 Gjalt Panjer 2002 NED 51 01:50:06 00:19:11 00:01:08 00:56:49 00:00:39 00:32:19
36 Mitch Kolkman 2002 NED 47 01:50:09 00:18:36 00:01:08 00:57:24 00:00:33 00:32:28
37 Simon Henseleit 2000 GER 22 01:50:18 00:19:13 00:01:08 00:56:42 00:00:32 00:32:43
38 Jack Willis 1997 GBR 27 01:50:24 00:19:01 00:01:11 00:57:05 00:00:36 00:32:31
39 Sebastian Wernersen 2002 NOR 59 01:50:33 00:19:12 00:01:10 00:56:42 00:00:36 00:32:53
40 Fabian Villanueva Moehl 1993 MEX 20 01:50:53 00:19:16 00:01:15 00:56:37 00:00:33 00:33:12
41 Darr Smith 1998 USA 14 01:51:21 00:19:13 00:01:12 00:56:44 00:00:38 00:33:34
42 Victor Goené 1999 NED 46 01:51:26 00:19:17 00:01:10 00:56:35 00:00:30 00:33:54
43 Johannes Vogel 1996 GER 18 01:51:34 00:18:41 00:01:16 00:57:15 00:00:36 00:33:46
44 Jorre Van De Weyer 2001 BEL 66 01:51:44 00:19:10 00:01:05 00:56:50 00:00:31 00:34:08
45 Andrew Shellenberger 2002 USA 45 01:51:59 00:18:54 00:01:10 00:57:08 00:00:37 00:34:10
46 Tomas Kriz 2000 CZE 50 01:52:02 00:19:14 00:01:14 00:56:42 00:00:38 00:34:14
47 Tiago Fonseca 1999 POR 52 01:52:10 00:19:14 00:01:23 00:59:29 00:00:32 00:31:32
48 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 26 01:52:44 00:19:00 00:01:09 00:56:55 00:00:30 00:35:10
49 Sergiy Kurochkin 1988 UKR 73 01:53:23 00:19:01 00:01:13 00:56:57 00:00:34 00:35:38
50 Joris Basslé 1999 BEL 54 01:53:25 00:18:29 00:01:03 00:57:36 00:00:34 00:35:43
51 Andres Hilario Morales 1999 ESP 69 01:53:30 00:19:17 00:01:14 00:59:37 00:00:32 00:32:50
52 Miguel Tiago Silva 1998 POR 28 01:53:39 00:18:29 00:01:05 01:00:34 00:00:36 00:32:55
53 Arne Leiss 2001 GER 61 01:53:49 00:18:57 00:01:20 00:59:50 00:00:32 00:33:10
54 Jacopo Butturini 1991 CRO 57 01:54:00 00:19:16 00:01:14 00:59:38 00:00:35 00:33:17
55 Maximilian Sperl 1994 GER 55 01:54:13 00:18:59 00:01:11 00:59:55 00:00:33 00:33:35
56 Pau Noguera Salmeron 2000 ESP 71 01:54:23 00:19:26 00:01:07 00:59:34 00:00:34 00:33:42
57 Oliver Janny 2000 AUT 67 01:54:47 00:19:22 00:01:11 00:59:36 00:00:32 00:34:06
58 Arthur Berland 1999 FRA 15 01:56:32 00:18:51 00:01:06 00:57:03 00:00:31 00:39:01
59 Brodie Marshall 1998 CAN 41 01:57:46 00:19:15 00:01:08 00:59:44 00:00:32 00:37:07
60 Alon Cohen 2002 ISR 65 01:58:50 00:20:31 00:01:11 01:03:13 00:00:33 00:33:22
61 Damien Andrada 2002 FRA 68 01:59:38 00:20:33 00:01:12 01:03:12 00:00:32 00:34:09
DNF Sylvain Fridelance 1995 SUI 3 00:18:36 00:01:12 00:57:21 00:00:35 00:00:00
DNF Vetle Bergsvik Thorn 1999 NOR 7 00:18:31 00:01:08 00:55:35 00:00:33 00:00:00
DNF Valentin Morlec 1999 FRA 16 00:20:32 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cameron Main 1999 GBR 34 00:18:47 00:01:11 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Raphael Montoya 1995 FRA 37 00:19:11 00:01:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Boris Pierre 2000 FRA 44 00:20:04 00:01:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 58 00:20:35 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Shachar Agur 2002 ISR 63 00:19:22 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Itamar Shevach Levanon 2001 ISR 60 LAP 00:21:13 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Lukáš Juránek 2002 CZE 62 LAP 00:21:25 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Carmen Gomez/ESP. Head referee: Mario Carvalho/POR. Competition Jury: Carmen Gomez/ESP, Chris Kitchen/IRL, Sergio Dias/POR.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 40 km (6 laps); Run 10 km (4 laps).
Water temperature: 16.6ºC; Air temperature: 23.5ºC. Wetsuits allowed.
Athletes #18 Vogel/GER; #29 Pereira/POR, #59 Moraz/SUI and #31 Pauger/AUT served a 15 second time penalty during the run segment.