Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Quarteira | Junior Men
Quarteira, Portugal • 27 Mar, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 David Cantero Del Campo 2003 ESP 8 00:57:19 00:10:15 00:01:08 00:29:57 00:00:32 00:15:27
2 Léo Fernandez 2003 FRA 43 00:57:24 00:10:29 00:01:07 00:29:43 00:00:29 00:15:36
3 Thomas Hansmaennel 2004 FRA 33 00:57:25 00:10:20 00:01:13 00:29:51 00:00:31 00:15:30
4 Miqui Riera Blesa 2003 ESP 15 00:57:36 00:10:14 00:01:05 00:30:02 00:00:34 00:15:41
5 Gustavo Do Canto 2004 POR 20 00:58:07 00:10:04 00:01:08 00:30:11 00:00:34 00:16:10
6 Pablo Isotton 2004 FRA 26 00:58:09 00:10:03 00:01:13 00:30:05 00:00:32 00:16:16
7 Ryan Symington 2003 GBR 17 00:58:19 00:09:40 00:01:04 00:30:37 00:00:31 00:16:27
8 Solomon Okrafo-Smart 2004 GBR 23 00:58:29 00:10:24 00:01:07 00:29:49 00:00:32 00:16:37
9 Jules Rethoret 2003 FRA 30 00:58:33 00:10:17 00:01:15 00:29:51 00:00:32 00:16:38
10 Joe Sherman 2003 GBR 5 00:58:36 00:09:50 00:01:06 00:30:26 00:00:31 00:16:43
11 Miguel Guzman Tafalla 2003 ESP 18 00:58:39 00:09:43 00:01:08 00:30:29 00:00:35 00:16:44
12 Enzo Bourdon 2004 FRA 29 00:58:42 00:10:19 00:01:14 00:29:52 00:00:29 00:16:48
13 Raf De Dobbelaere 2003 BEL 6 00:58:53 00:10:31 00:01:06 00:29:45 00:00:32 00:16:59
14 Miguel Catarino 2003 POR 50 00:58:56 00:10:29 00:01:13 00:29:44 00:00:37 00:16:53
15 Gaspard Tharreau 2004 FRA 4 00:59:02 00:10:18 00:01:06 00:29:59 00:00:35 00:17:04
16 Filip Glapa 2004 POL 68 00:59:03 00:10:19 00:01:15 00:29:54 00:00:39 00:16:56
17 Ben Cumberland 2003 GBR 27 00:59:10 00:10:12 00:01:11 00:29:57 00:00:34 00:17:16
18 Nathan Merciris 2004 FRA 47 00:59:15 00:10:11 00:01:10 00:30:01 00:00:32 00:17:21
19 Pelayo González Turrez 2004 ESP 44 00:59:17 00:10:31 00:01:12 00:29:38 00:00:31 00:17:25
20 Hugo Jinks 2003 GBR 37 00:59:21 00:09:40 00:01:17 00:30:28 00:00:38 00:17:18
21 Ola Rasmussen Vestbø 2003 NOR 53 00:59:31 00:10:21 00:01:20 00:29:42 00:00:34 00:17:34
22 Nathan Simionato 2004 FRA 70 00:59:43 00:10:55 00:01:08 00:31:01 00:00:33 00:16:06
23 Pao Millo 2005 ESP 28 00:59:57 00:10:13 00:01:10 00:29:55 00:00:36 00:18:03
24 Tristan Douche 2006 FRA 40 01:00:01 00:10:36 00:01:13 00:31:17 00:00:31 00:16:24
25 Pedro Razões Da Silva 2005 POR 51 01:00:06 00:10:30 00:01:10 00:29:45 00:00:33 00:18:08
26 Niels Van Lanen 2003 NED 2 01:00:10 00:10:35 00:01:11 00:29:17 00:00:45 00:18:22
27 Kamil Kulik 2003 POL 38 01:00:17 00:11:35 00:01:11 00:30:31 00:00:35 00:16:25
28 Thomas Hattee 2004 GBR 35 01:00:21 00:10:27 00:01:14 00:29:42 00:00:31 00:18:27
29 Joao Vaz 2004 POR 64 01:00:26 00:10:54 00:01:08 00:31:03 00:00:29 00:16:52
30 Emiel Torfs 2003 BEL 39 01:00:27 00:11:01 00:01:19 00:30:42 00:00:30 00:16:55
31 José Ramón Jímenez Blazquez 2004 ESP 12 01:00:34 00:10:31 00:01:15 00:31:17 00:00:31 00:17:00
32 Antoine L'hôte 2005 SUI 36 01:00:36 00:10:32 00:01:11 00:29:43 00:00:39 00:18:31
33 Gabriel Santos 2004 POR 31 01:00:38 00:10:12 00:01:11 00:31:24 00:00:31 00:17:20
34 Loic Poulin-Desjardins 2003 CAN 22 01:00:40 00:11:34 00:01:13 00:30:33 00:00:39 00:16:41
35 Jan Chrzanowski 2003 POL 11 01:00:42 00:10:37 00:01:14 00:31:12 00:00:33 00:17:06
36 Nathan Grondin 2003 CAN 52 01:00:43 00:10:56 00:01:08 00:31:05 00:00:34 00:17:00
37 Alexandre Leblanc 2003 CAN 69 01:00:49 00:11:03 00:01:13 00:30:54 00:00:33 00:17:06
38 Afonso Bertini Lopes 2004 POR 56 01:00:54 00:10:56 00:01:16 00:30:52 00:00:34 00:17:16
39 Balte Thijs 2003 BEL 9 01:00:56 00:10:39 00:01:09 00:31:15 00:00:32 00:17:21
40 Henrik Hodne Eliassen 2004 NOR 7 01:00:58 00:11:06 00:01:13 00:31:01 00:00:36 00:17:02
41 Hidde Mollee 2003 NED 65 01:01:02 00:11:29 00:01:08 00:30:42 00:00:35 00:17:08
42 Adi Afek 2004 ISR 45 01:01:04 00:11:02 00:01:13 00:30:52 00:00:37 00:17:20
43 Rom Shalev 2005 ISR 21 01:01:15 00:11:22 00:01:09 00:30:50 00:00:33 00:17:21
44 Carl August Jensehaugen 2004 NOR 41 01:01:16 00:10:54 00:01:24 00:30:51 00:00:37 00:17:30
45 Pablo León Marin 2005 ESP 16 01:01:28 00:11:23 00:01:14 00:30:41 00:00:33 00:17:37
46 Joran Stobbe 2005 NED 49 01:01:29 00:10:54 00:01:13 00:31:04 00:00:36 00:17:42
47 Fabio Nauer 2003 SUI 67 01:01:34 00:10:26 00:01:17 00:31:24 00:00:29 00:17:58
48 Thibaut Cannaerts 2005 BEL 48 01:01:38 00:10:14 00:01:12 00:31:42 00:00:34 00:17:56
49 Ivor Feunekes 2003 NED 57 01:02:37 00:11:20 00:01:15 00:31:47 00:00:51 00:17:24
50 Omer Zafrir 2005 ISR 55 01:02:47 00:10:30 00:01:11 00:31:29 00:00:44 00:18:53
51 Struan Bennet 2004 GBR 63 01:03:07 00:10:06 00:01:09 00:31:54 00:00:40 00:19:18
52 Joren Oldenhof 2004 NED 61 01:03:14 00:10:44 00:01:26 00:31:04 00:00:34 00:19:26
53 Ilias Hatzikiriakos 2004 SUI 46 01:03:16 00:11:35 00:01:14 00:32:04 00:00:37 00:17:46
54 Rom Rabber 2004 ISR 24 01:03:23 00:11:26 00:01:06 00:30:49 00:00:40 00:19:22
55 Wiktor Zasada 2006 POL 60 01:03:25 00:10:55 00:01:24 00:30:48 00:00:43 00:19:35
56 Artūrs Liepa 2003 LAT 3 01:03:45 00:10:00 00:01:06 00:30:23 00:00:36 00:21:40
57 Salvador Martínez Zamora 2005 ESP 34 01:03:49 00:10:29 00:01:13 00:33:00 00:00:32 00:18:35
58 Tomer Shapira 2004 ISR 10 01:04:28 00:10:30 00:01:10 00:35:00 00:00:26 00:17:22
59 Marcel Kozaczkiewicz 2003 POL 58 01:04:30 00:11:23 00:01:11 00:32:09 00:00:46 00:19:01
60 António Vaz Pedro 2004 POR 59 01:04:53 00:10:09 00:01:13 00:31:48 00:00:45 00:20:58
61 Pablo Alonso Perea 2004 ESP 71 01:04:56 00:11:04 00:01:15 00:32:31 00:00:30 00:19:36
62 Roy Baron 2006 ISR 19 01:05:09 00:10:15 00:01:24 00:31:27 00:00:38 00:21:25
63 Tymon Horsten 2005 POL 62 01:05:25 00:11:33 00:01:10 00:31:56 00:00:34 00:20:12
DNF João Nuno Batista 2005 POR 1 00:10:03 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Wout Ghielens 2003 BEL 14 00:10:33 00:01:11 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Mathis Beaulieu 2004 CAN 25 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Eloy Canales Escribano 2004 ESP 32 00:10:20 00:01:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Diogo Tomé 2003 POR 42 00:10:20 00:01:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF João Canadas 2003 POR 54 00:10:21 00:01:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Kuba Gajda 2005 POL 66 DSQ 00:10:59 00:00:39 00:29:49 00:00:35 00:17:45
Program notes:

Technical Delegate: Carmen Gomez/ESP. Head referee: Mario Carvalho/POR. Competition Jury: Carmen Gomez/ESP, Chris Kitchen/IRL, Sergio Dias/POR.
Distances: Swim 750 m (1 laps); Bike 20 km (3 laps); Run 5 km (2 laps).
Water temperature: 16.0ºC; Air temperature: 16.68ºC. Wetsuits mandatory.
Athletes #18 Guzman Tafalla/ESP, #41 Jensehaugen/NOR , #52 Grondin/CAN, #60 Zasada/POL ,  #61 Oldenhof/NED and #66 Gajda/POL served 10 second time penalty during the run segment.
Athlete #66 Gajda/POL was disqualified because he shortcut the run course.